Wirus Eboli

Amerykańska firma biotechnologiczna, Regeneron Pharmaceuticals, opracowała lek, który w testach wykazuje wyjątkową skuteczność w walce z gorączką krwotoczną, zwaną potocznie Ebola. Byłby to znaczny przełom w walce z tym wirusem, dotychczas bowiem nie udało się jeszcze znaleźć skutecznego leku, ani szczepionki na tę chorobę.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy epidemia wirusa Eboli w Demokratycznej Republice Konga wywołała ponad 2800 zachorowań. 1800 spośród tych osób zmarło. Śmiertelność w trakcie tej epidemii dochodzi do 70 procent. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia to druga największa epidemia wirusa Eboli w historii.

Regeneron Pharmaceuticals, amerykańska firma branży biotechnologicznej, jest jednak w trakcie testów leku, który wykazał wyjątkową skuteczność i choć to wciąż wstępne dane to wskaźniki przeżycia dla preparatów oznaczonych jako REGN-EB3 i mAb114 wynosiły odpowiednio 71 i 66 procent. Dotychczas stosowane w przypadku Eboli leki mogły wykazać się skutecznością rzędu 51 i 47 procent. Dodatkowo, pacjenci, którym podawano wspomniany wcześniej lek, a do szpitala trafili z niskim stężeniem wirusa,  wykazywali aż 94 procent szans na wyzdrowienie. Według danych WHO średni wskaźnik śmiertelności osób zarażonych wirusem gorączki krwiotocznej wynosi 50 procent.

Pierwsze przypadki choroby opisano w roku 1976 w Zairze, w okolicach Yambuku, nad rzeką Ebola. Choroba, którą wywołał szczep Zaire, cechowała się bardzo wysoką śmiertelnością – spośród 318 chorych 280 (88 procent) zmarło. Zarażenie tym wirusem charakteryzuje się objawami podobnymi do tych, jakie daje wirus grypy, czyli wysoka temperatura ciała, bóle mięśni i biegunka. W miarę postępu choroby pojawiają się wymioty, bóle brzucha, bóle klatki piersiowej oraz głowy, a także wysypka. W szczytowej fazie choroby może dojść do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych. Niejednokrotnie chory może nawet w tym czasie tracić przytomność i kontakt z otoczeniem, a nawet doznawać zaburzeń psychicznych. Ebola najczęściej występuje w krajach tropikalnych. Zarażenie następuje po bezpośrednim kontakcie z chorym, chociaż choroba może także przenosić się innymi drogami. Okres choroby trwa do ok. 2 tygodni.