Misja SpaceX – Demo 2 to z pewnością jedno z najciekawszych naukowych wydarzeń ostatnich lat, ale jest jeszcze coś co w tym wszystkim przykuwa uwagę. To skafandry kosmanautów.

Misja SpaceX i NASA po małym poślizgu w środę ostatecznie bezpiecznie i z powodzeniem rozpoczęła się 30 maja. W chwili, kiedy piszę te słowa doszło już do dokowania statku Dragon Crew na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i oczekujemy na otwarcie włazu, a następnie ceremonię powitania astronautów, Boba Behnkena i Douga Hurleya, na ISS. Abstrahując jednak od tego arcyciekawego wydarzenia i jego wpływu na świat nauki to jest jeszcze jedna rzecz na którą zrócili uwagę chyba wszyscy, którzy chociażby zerknęli na transmisję lub artykuły prasowe i internetowe poświęcone temu tematowi. To skafandry czterdziestodziewięcio i pięćdziesięciotrzy letniego astronauty.

zdjęcie: NASA

Starman suits. Tak zostały potocznie nazwane skafandry atsronautów, którzy uczestniczą w misji SpaceX – Demo 2. Dlaczego są wyjątkowe? Chociażby dlatego, że wywodzą się w prostej linii z przemysłu filmowego. A to za sprawą ich projektanta, Jose Fernandeza, który na co dzień jest autorem kostiumów w Hollywood. Fernandez jest odpowiedzialny za stroje chociażby w takich filmach jak Batman v Superman czy Fantastic Four oraz wielu innych filmów z superbohaterami.

Jose Fernandez był odpowiedzialny lub współodpowiedzialny za kostiumy w takich filmach jak Powrót Batmana, Batman Forever, Batman i Robin, Planeta Małp, Daredevil, X-Men 2, Hellboy, Dragonball: Ewolucja, Alicja w krainie czarów, Thor, G.I. Joe: Odwet, Niepamięć, 1000 lat po Ziemi, Gęsia skórka, Batman v Superman, X-Men Apocalypse, Conan, Pasażerowie i Thor: Ragnarok i oczywiście wspomniany Avengers.

Jose Fernandez (urodzony w 1965 roku) został zatrudniony przez Elona Muska, CEO SpaceX, jeszcze w 2016 roku. Jak sam powiedział Musk zyczył sobie, aby skafandry przypominały nieco smokingi, bo jego zdaniem każdy wygląda dobrze w smokingu. Po tym jak przedstawił on pierwsze projekty inżynierowie SpaceX rozpoczęli wdrażanie jego pomysłów w czyn (dopracowanie ich trwało blisako cztery lata) – skafandy są jednoczęściowe, każdy skafander jest specjalnie wykonany dla osoby, która będzie go nosić, za pomocą rękawic jest możliwość obsługi ekranów dotykowych, a hełm wykonany jest w technice druku 3D. To, co ważne to fakt, że skafandry te zaprojektowane są jedynie do lotów wewnątrz statków kosmicznych i nie można w nich wykonywać kosmicznych spacerów. Do takich wykorzystuje się skafandry typu EMU (Extravehicular Mobility Unit), które przystosowane są odpowiedniego rodzaju ciśnienia i dostarczania kosmonaucie tlenu.

Przyznacie, że współpraca NASA i SpaceX uczyniła z misji kosmicznych już nie tylko wydarzenie o olbrzymim znaczeniu naukowym, ale jest to już także całkiem spore wydarzenie popkulturowe.