Pamiętacie czasy, kiedy na każdego peceta mówiło się IBM? Wszystko zaczęło się 12 sierpnia 1981 roku, kiedy IBM zaprezentował światu swój pierwszy komputer osobisty, nazwany Modelem 5150.
Świat po 13 sierpnia 1981 roku już nigdy nie był taki sam, pomimo tego, że pierwszy PC od IBM-a był słabszy niż większość popularnych w tamtym czasie maszyn 8 bitowych. Premiera Modelu 5150 zapoczątkowała jednak erę PC, która trwa do tej pory i, śmiem twierdzić, ma się świetnie.
Sercem IBM PC Model 5150 był procesor Intela 8088 taktowany zegarem 4.77 MHz. IBM wahał się pomiędzy tym procesorem, a Motorolą MC68000. Ostatecznie jednak zdecydowany się na słabszy procesor Intela, uznano bowiem, że Motorola byłaby zbyt potężna do tego typu sprzętu. Tak, w tamtym czasie nikt nie wierzył, że komputery osobiste mogłyby odnieść sukces. Podstawowy model 5051 miał jedynie 16 kB pamięci RAM, dostępne jednak były wersje droższe, które oferowałyu nieco więcej pamięci operacyjnej. Cały sprzęt działał pod kontrolą systemu operacyjnego PC-DOS w wersji 1.0, autorstwa mało znanej wtedy firmy.. Microsoft (co ciekawe, MS nie był w stanie sprostać zadaniu, więc Bill Gates kupił i przerobił wtedy system operacyjny QDOS od małej firmy Seattle). Pierwotnie IBM chciał zlecić napisanie OS-a firmie Digital Research, twórcy systemu CP/M, ale nie byli bardzo zainteresowani tym zleceniem.
Zobacz także: Bill Gates spotyka się z przedstawicielami IBM
Ciekawym jest, że IBM udostępnił architekturę swojego PC publicznie, co zapoczątkowało wysyp klonów komputerów osobistych przeróżnych firm. Pierwszym, niemal identycznym klonem 5051 był pecet Compaq Computers Corp. przedstawiony w 1983 roku.
Podstawowa wersja modelu 5150 kosztowała w 1981 roku 1565 dolarów. Za model z pełnym wyposażeniem trzeba było zapłacić 3000 dolarów.
Zobacz więcej