Uniwersytet Oksfordzki i firma AstraZeneca przedstawiły dziś wstępne wyniki badań nad swoją szczepionką na koronawirusa. Dane są obiecujące.
W zależności od podanej dawki szczepionki jej skuteczność sięga od 62 do 90 procent. Najbardziej efektywne okazuje się podanie połowy dawki w pierwszym i całość dawki w drugim szczepieniu. Wtedy skuteczność osiąga najwyższy, 90 procentowy poziom. Tak wynika z opublikowanych, wstępnych wyników badań nad szczepionką Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca. Podanie samych dużych dawek zmniejszało efektywność do średnio 70 procent.
Co ważne, żaden uczestnik badania klinicznego nie doznał niepożądanych skutków ubocznych, a wśród pacjentów, którym szczepionkę podano – grupa 23 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii i Brazylii – jedynie 30 zachorowało na Covid-19, ale bez objawów powodujących konieczność hospitalizacji. Szczepionka AstraZeneci i Uniwersytetu Oksfordzkiego musi zostać teraz zatwierdzona. Dostępna dla szerokiego wykorzystania może być za kilka tygodni.
To kolejna szczepionka, po produktach Pfizera i Moderny, dająca około 90 procentową skuteczność. To, co wyróżnia ją spośród dwóch pozostałych to niska cena oraz możliwość transportu w normalnych warunkach (zwykłych chłodniach).
Zobacz więcej