15 stycznia ruszył proces rejestracji na szczepienia przeciw Covid-19 dla seniorów powyżej 80 roku życia. Jedną ze ścieżek rejestracji jest Internetowe Konto Pacjenta. To, co może być przeszkodą w tym przypadku dla osób starszych to konieczność posiadania Profilu Zaufanego. Dlatego też udostępniono usługę Tymczasowego profilu Zaufanego ze specjalną ścieżką postępowania dla osób w podeszłym wieku.

Tymczasowy profil zaufany można uzyskać pod warunkiem posiadania ważnego, polskiego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatel swoją tożsamość potwierdza w rozmowie wideo z urzędnikiem. Do rozmowy potrzebne jest urządzenie wyposażone w kamerę oraz mikrofon – telefon, tablet lub laptop. Przygotowując się do spotkania warto więc skorzystać z pomocy osoby, która na co dzień używa sieci i urządzeń elektronicznych. W ten sposób można skorzystać z Tymczasowego Profilu Zaufanego dla osób powyżej 80 roku życia, który później posłużyć może do rejestracji na szczepienie przeciw Covid-19, które dla tych osób ruszyły 15 stycznia.

Profil 80 plus krok po kroku

Proces zakładania tymczasowego profilu zaufanego to kilka prostych kroków, które zajmą tylko kilka minut:

Krok 1: na stronie GOV.pl wybierz e-usługę Wniosek o tymczasowy profil zaufany
Krok 2: wybierz datę i godzinę rozmowy z urzędnikiem
Krok 3: ustal i wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło do logowania w profilu zaufanym
Nad hasłem i nazwą użytkownika warto pomyśleć wcześniej. Jeśli boisz się, że je zapomnisz – zapisz. Nikomu jednak nie zdradzaj tych informacji.

W nazwie użytkownika możesz wpisać duże i małe litery, cyfry oraz podkreślenie (_) i łącznik (-). Nie wpisuj polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych, w tym kropki. Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie.

Ustalając hasło pamiętaj, że musi mieć minimum 8 znaków, w tym jedną dużą literę, jedną małą literę, jedną cyfrę lub jeden znak specjalny.

Krok 4: Wpisz swoje dane (pierwsze imię, drugie, nazwisko i numer PESEL).
Krok 5: Podaj dane do kontaktu – adres e-mail i numer telefonu komórkowego.
Jeśli nie masz adresu e-mail, poproś dzieci lub wnuki o pomoc w założeniu go. To nic nie kosztuje i nie jest trudne.

Krok 6: Przeczytaj klauzulę informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych i potwierdź to klikając w zaznaczone pole. Kliknij przycisk Dalej.
Krok 7: Uważnie przeczytaj podsumowanie wniosku. Sprawdź wszystkie dane, zanim go wyślesz.
Jeśli chcesz coś poprawić, wróć do edycji korzystając z  przycisku Wstecz, który znajdziesz pod podsumowaniem.

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk Dalej

Krok 8: na podany numer telefonu komórkowego dostaniesz SMS z kodem, którym potwierdzisz wysłanie wniosku.
SMS otrzymasz od nadawcy podpisanego jako PZePUAP. Wprowadź kod w zaznaczone na stronie internetowej miejsce. Kliknij przycisk Dalej.

Tymczasowy Profil Zaufany jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku, nie wymaga też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem w celu weryfikacji tożsamości jest wtedy przeniesione do Internetu. Ze specjalnej wersji profilu dla osób 80+ mogą skorzystać jedynie osoby spełniające to kryterium.