Dziś dzień bezpiecznego Internetu, dlatego damy wam trzy fundamentalne rady, których stosowanie (być może) uchroni was od jakichś nieprzyjemności.

W ciągu dnia przypominaliśmy wam już dziś o tym, że obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Przypominaliśmy o naszym obszernym poradniku (to już rok od jego publikacji) dotyczącym wszystkiego tego, co o bezpieczeństwie w sieci powinno się wiedzieć. Dzień dobiega końca więc chcielibyśmy zostawić was jeszcze z trzema, dobrymi radami dotyczącymi bezpieczeństwa. 

Stosuj różne hasła

Możesz mieć naprawdę skomplikowane hasło, ale jeśli stosujesz to samo hasło do wszystkich – lub kilku – serwisów i usług internetowych to twoje bezpieczeństwo znacznie spada. Hasła wyciekają do sieci i jeśli z jakiegoś serwisu wycieknie twoje super złożone hasło, a stosujesz go jeszcze w innych serwisach czy usługach, to stracisz je wszystkie. Stosuj zasadę jedno konto, jedno hasło.

Używaj menedżera haseł

No dobrze, ale jak to wszystko zapamietać? Jak mam zapamiętać skomplikowane i złożone hasła (powyżej ośmiu znaków) do tych wszystkich serwisów z których korzystam? Nie musisz, jeśli zaczniesz stosować menedżera haseł. To mały i prosty w użyciu program, który przechowuje, w sposób zaszyfrowany, wszystkie twoje hasła do usług z jakich korzystasz. Może również te hasła, bardzo skomplikowane, generować. Musisz więc zapamiętać tylko jedno hasło, do menedżera zadań. Ale niech to nie będzie admin1.

Stosuj wieloetapową weryfikację

Jeśli stosujesz skomplikowane hasła i zasadę jedno hasło do jednego konta to do swojego arsenału dodaj jeszcze wieloetapową weryfikację. Zainstaluj, i włącz tam, gdzie to możliwe, opcję uwierzytalniania się (oprócz loginu i hasła) wygenerowanym w aplikacji typu Authenticator sześciocyfrowym kodem. Lub lepiej, kup sobie fizyczny klucz U2F, dzięki któremu twoje konta będą w zasadzie nie do zhakowania.

Bądź bezpieczny.

Dzień bezpiecvznego Internetu rozpoczął się z inicjatywy UE i projektu SafeBoarders w 2004 roku. Obecnie, obchodzony w prawie 200 krajach na całym świecie, podejmuje temat cyberprzemocy, sieci społecznościowych i tożsamości cyfrowych. Każdego roku Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu podnoszenie świadomości na temat pojawiających się problemów online i bieżących obaw związanych z użytkowaniem sieci.

W Polsce Centrum Bezpiecznego Internetu powstało w roku 2005. Ośrodek tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK (koordynator PSIC) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (ECF). Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z Internetu i nowych technologii. Partnerem wielu działań podejmowanych przez Centrum jest Fundacja Orange.

{loadmoduleid 1123}