W czasie epidemii niektóre z naszych aktywności drastycznie straciły na popularności. Inne, wręcz przeciwnie, zyskiwały. Ile czasu poświęcamy na jedno z najpopularniejszych w czasach kwarantanny zajęć? Odpowiedź przedstawia zespół analityków Picodi.
W marcu ubiegłego roku zespół Picodi wziął pod lupę najbardziej popularne aktywności Polaków i to, jak się zmieniały od momentu ogłoszenia na świecie pandemii. Badanie polegało na porównaniu zmiany popularności poszczególnych słów kluczowych w marcu 2020 roku względem marca roku poprzedniego na podstawie danych archiwalnych wyszukiwarki Google. Okazało się, i to raczej bez zaskoczenia, że najbardziej straciły te aktywności poza zawodowe, które wymagały wychodzenia z domu. Wizyty w kinie, teatrze, czy koncerty straciły odpowiednio 84, 48 i 73 procent. Najwięcej zyskał z kolei… edukacja. Jednak nie ta tradycyjna, stacjonarna, a kursy online. To hasło zyskało, według badań Picodi, aż 400 procent. Wśród najbardziej zyskujących aktywności były również ćwiczenia w domu. Aktywność fizyczna we własnych czterech ścianach urosła aż o 285 procent. O 185 wzrost zaliczyły również seriale oglądane w domu. Wraz z serialami rosły również platformy streamingowe za pomocą których można je oglądać. Rok później seriale wciąż trzymają się mocno. Niestety, podobnie jak epidemia…
Ile właściwie czasu przeznaczamy na oglądanie seriali?
No, właśnie. Skoro oglądanie seriali w czasie epidemii stało się takie popularne to ile w zasadzie przeznaczamy na to czasu? W odpowiedzi na to pytanie znowu pomocne okazuje się Picodi. Dane o serialach pochodzą z internetowej bazy danych filmów, seriali i gier IMDb.com. Do zestawienia trafiły pozycje z notą 8 i większą oraz z liczbą ocen od 250 tysięcy wzwyż. Długość seriali uzyskano poprzez zsumowanie długości każdego pojedynczego odcinka. W zestawieniu uwzględniono sezony i odcinki wyemitowane przed marcem 2021 roku.
Spośród najlepszych seriali zdecydowanie najdłużej oglądać będziemy Simpsonów. Obejrzenie wszystkich dotychczasowych odcinków (seria wciąż trwa) zajmie nam aż 322 godziny i 16 minut. The Simpson w serwisie IMDb łącznie oceniany jest na 8,6 gwiazdki. Na drugim miejscu uplasował się Supernatural, który z oceną 8,4 trwa 245 godzin i 44 minuty. Na najniższym stopniu podium jest dr. House. Serial z Hugh Laurie w roli głównej oceniany jest również na 8,6 gwiazdki. Wszystkie sezony można obejrzeć poświęcając na to 130 godzin i 54 minuty. Najkrótszym z najpopularniejszych seriali jest Czarnobyl produkcji HBO. Historię o katastrofie z elektrowni atomowej na Ukrainie obejrzymy w niecałe 5 i pół godziny. Nieco ponad godzinę dłużej zajmie nam obejrzenie całej historii zawartej w hitowym serialu Netflixa, Gambit Królowej. 7 godzin i 55 z kolei zajmie obejrzenie pierwszego sezonu Wiedźmina, także od Netflixa. Póki co, ponieważ serial z Henry Cavillem w roli głównej będzie kontynuowany.
Gdyby ktoś zdecydował się na maraton serialowy i postanowił obejrzeć wszystkie najwyżej oceniane seriale wszechczasów, musiałby na to przeznaczyć 2806 godzin. Jest to równowartość 175 dni, jeśli uwzględnimy przerwę na ośmio godzinny sen. Co ciekawe, wśród najpopularniejszych seriali wszechczasów aż 14 to takie, które w najbliższym czasie doczekają się kontynuacji. Gdyby tylko doba mogła trwać odrobinę dłużej…
Zobacz więcej