AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Tak oświadczyła dziś Europejska Agencja Leków.

Na dzisiejszym briefingu przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków potwierdzili swoje wcześniejsze stanowisko. Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i jest skuteczna, a ewentualne benefity z wykorzystania jej przewyższają możliwe ryzyko.

EMA wskazała dziś, że wystąpiło 25 przypadków zatorów (trudnych w leczeniu) spośród 20 milionów osób, które w Europie zaszczepione zostały preparatem AstraZeneca (przypadki te nadal pozostaną w sferze badań i zainteresowania EMA). To niezwykle rzadkie zjawisko, ale pacjentów należałoby o tym poinformować. Przeanalizowaliśmy wiele dokumentów, raportów i badań, ale nadal nie możemy jednoznacznie wykluczyć, że nie ma absolutnie żadnego związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy szczepieniami, a tymi niezwykle rzadkimi objawami, powiedziała Emer Cooke, dyrektor Europejskiej Agencji Leków. Trzeba jednak raz jeszcze powtórzyć, nie ma również żadnych naukowych przesłanek i dowodów na to, że taki związek istnieje.

{loadmoduleid 1105}

 

Szczepienia AstraZenecą zostały czasowo wstrzymane w kilkunastu krajach Europy po tym, jak spływać zaczęły informacje o osobach u których w korelacji czasowej ze szczepieniem wystąpiły dolegliwości zatorowo-zakrzepowe.  Spośród 4972 zgłoszonych do tej pory niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce sześć z nich dotyczy jakiegoś rodzaju zatorowości, nie mamy jednak informacji jakimi preparatami szczepieni byli pacjenci, bowiem informacji o NOP są ogólne i podawane dla wszystkich aktualnie dostępnych w Polsce szczepionek. Pierwszy przypadek zgłoszony został 3 lutego tego roku w województwie pomorskim. Dwa z tych przypadków zakończyły się zgonem. Dotychczas w naszym kraju zaszczepiono co najmniej jedną dawką ponad 4,7 miliona osób (w pełni zaszczepionych w naszym kraju jest 4,3 procenta społeczeństwa). W Unii Europejskiej do tej chwili wykonano ponad 52 miliony szczepień, a na całym świecie ponad 400 milionów.

Czy problemy zakrzepowe występują jedynie u pacjentów, którzy wcześniej przyjęli szczepionkę AstraZeneca? Oczywiście nie, występują w całej populacji. W Wielkiej Brytanii do końca lutego zanotowano 38 przypadków takich dolegliwości spośród 10,7 miliona pacjentów, którzy wcześniej zaszczepieni zostali preparatem Pfizera. Dla porównania, w tym samym okresie, wśród 9,7 miliona pacjentów zaszczepionych AstraZenecą takich incydentów wystąpiło 30.