30 lipca 1979 roku Apple rozpoczyna prace nad projektem komputera Lisa, którego premierę wyznaczono na 1981 rok.

Pierwsze wzmianki o Lisa sięgają października 1978 roku, ale oficjalnie prace nad tym komputerem rozpoczęły się 30 lipca ’79. Początkowo szefem projektu był Ken Rothmuller, ale szybko został zastąpiony przez Johna Coucha, a sam projekt Lisy ewoluował do komputera opartego na graficznym interfejsie, wyposażonego w myszkę i przeznaczonym głównie dla biznesu. Pomysł na wykorzystanie GUI oraz myszki zrodził się w głowie Steve’a Jobsa w trakcie wizyty w Xerox Park w 1979 roku. Współzałożyciel Apple postanowił wtedy wdrożyć, będący wtedy jeszcze na etapie bardzo wczesnego projektu, pomysł inżynierów Xerox w swojej firmie w najbliższym projekcie. W ten sposób Lisa, która ostatecznie ukazała się na rynku w 1983 roku była pierwszym komputerem wyposażonym w graficzny interfejs oraz mysz.

Data premiery Lisy była wyznaczona wstępnie na listopad 1980 roku, później określono ją jednak na marzec 1981 roku. Ostatecznie komputer miał swoją premierę w styczniu 1983 roku. We wrześniu 1980 roku Steve Jobs, ze względu na wiele problemów jakie generował w trakcie procesu projektowania, został odsunięty od projektu Lisa i dołączył do ekipy Macintosh. Lisa, którego oficjalne rozwinięcie nazwy to Local Integrated Software Architecture, była także imieniem córki Steve’a Jobsa do której przez długi okres czasu w ogóle się nie przyznawał. To jednak temat na zupełnie inną opowieść.

W momencie premiery komputer ten kosztował 10 tysięcy dolarów, pomimo, że wstępnie ustalono cenę na 2 tysiące. Wysoka cena, bardzo mało oprogramowania przeznaczonego na ten komputer, kłopoty sprzętowe i fakt, że w zasadzie rozwiązania zastosowane w Lisie wyprzedzały swój czas spowodowały, że nie cieszył się on wielkim uznaniem wśród klientów. Szacuje się, że sprzedano tylko około 100 tysięcy egzemplarzy. Jego produkcję zakończono w 86 roku, ale rozwiązania, które zastosowano przy budowie Lisy posłużyły w sporej mierze przy projektowaniu Macintosha (1984), który okazał się być już znacznie większym sukcesem.