Marka Atari od lat 80. błąka się przechodząc z rąk do rąk. W gąszczu przejęć, zakupów i podziałów ciężko w ogóle zorientować się do kogo należy dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków w historii przemysłu elektronicznej rozrywki.
Artykuł ten jest częścią tygodnia Atari, czyli cyklu archiwalnych tekstów, które przypominamy na Geekwebie z okazji 52. rocznicy powstania tej firmy. Rocznica powstania Atari przypada 27 czerwca.
Po słynnym krachu na rynku gier wideo w 1983 roku Warner, ówczesny właściciel Atari, ogłosiło, że sprzeda część Atari związaną z komputerami i konsolami, grami wideo oraz Atarisoft. Nabywcą okazał się Jack Tramiel, który nie był już wtedy związany z założonym przez siebie Commodore i wkrótce połączył wszystkie kupione zasoby i zmienił nazwę firmy na Atari Corporation. Atari Inc. które nadal należało do Warner, przemianowane zostało na Atari Games. Część tej firmy została następnie sprzedana w 1984 roku Mitsubishi. Tramiel pod marką Atari Corp. poczatkowo budował komputery, ale wkrótce zwrócił się również ku rynkowi konsol, wydając nowy model Atari 2600 i 2600 Jr. Rynek sprzętu porzucił jednak, w obliczu porażki, ostatecznie w roku 1996. Dwa lata później Atari Corp. zakupione zostało przez firmę zabawkarską Hasbro, a Hasbro następnie w 2001 roku przez francuskie Infogrames. Atari Games z kolei znalazło nabywcę w 1996 roku w postaci WMS Industries, które zmieniło nazwę na Midway Games West, ale zostało rozwiązane w roku 2003. To, co pozostało, z powrotem zakupione zostało przez Warner Bros. Interactiv Entertainment. Skomplikowane, co?
A więc Atari Corporation znajduje się w rękach Francuzów. A w zasadzie Atari Interactive, które było wcześniej Hasbro Interactive. W 2003 roku Infogrames Inc. US reorganizuje się w podmiot o nazwie Atari Inc., notowany na amerykańskiej giełdzie Nasdaq. W Europie z kolei Infogrames Interactive zmienia się w Atari Interactive Inc. Infogrames dopiero w 2008 roku przejmuje pełnię pakietu akcji Atari Inc. i w 2009 ogłasza, że Infogrames Entertainment SA znane będzie od tej chwili jako Atari SA. Jednak w 2013 roku Atari ma spore kłopoty. Amerykański i francuski oddział firmy zgłaszają więc bankructwo. Zabieg taki ma spowodować restruktyrację przynoszacej od wielu lat straty firmy. W efekcie Atari w Stanach Zjednoczonych zajmuje się produkcją gier na urządzenia mobilne i Facebooka. Firma liczy również na licencjonowanie i sprzedaż swoich największych tytułów, a także samej marki każdemu, kto dobrze zapłaci. I płacą. Z biegiem lat Atari sprzedaje takie marki jak Alone in the Dark, MoonBase Commander, czy chociażby Total Annihilation. Atari powstało z bankructwa w rok później ogłaszając, że wchodzi na rynek gier losowych jako Atari Casino. W roku 2015 Atari zmienia strategię na sprzedaż reedycji swoich największych tytułów. Dwa lata później firma ogłasza, że zamierza wydać konsolę o nazwie Ataribox, inspirowaną Atari 2600. Konsola ostatecznie otrzymał nazwę Atari VCS i w sklepach pojawiła się w czerwcu 2021 roku i nie wzbudziła specjalnego zainteresowania.
Dzisiejsze Atari wydało jeszcze konsolę Atari 400 mini, którą można kupiź za 120 dolarów oraz Atari 2600+, która jest w stanie odtwarzać oryginalne kartridże z 2600 i 7800. Ta konsola kosztuje 130 dolarów.
Obecnie Atari dzieli się na dwa podmioty Atari (związane z grami wideo) oraz Atari X zwiazane z technologią blockchain.
Zobacz więcej