Motorola Moto G to telefon zaprezentowany przez Google w czwartym kwartale 2013 roku (obecnie Motorola została odsprzedana przez Google do Lenovo). Niemal od razu ta 4,5 calowa słuchawka stała się hitem sprzedaży, głównie ze względu na stosunek ceny do jakości jaką prezentuje. Na pokładzie Moto G pracuje procesor Qualcomm Snapdragon 400 1,2 GHz (ten sam co np. w Lumii 625), pamięć RAM to 1 GB. W zależności od wersji do dyspozycji mamy 8 lub 16 GB wbudowanej pamięci na aplikacje, zdjęcia, filmy itp. Na uwagę zasługuje także wysokiej jakości wyświetlacz HD o rozmiarach 720×1280 pikseli. Wbudowana i niewymienna bateria ma pojemność 2070 mAh. Niestety telefon ten nie jest oficjalnie dostępny w Naszym kraju (update: obecnie jest w ofercie Play), ale bez trudu można go kupić za pośrednictwem Allegro.
Prezentowany na zdjęciach egzemplarz to wersja 8GB, zakupiona w brytyjskim Amazonie za cenę 130 funtów (przesyłka gratis, czas dostawy 5 dni roboczych). Pudełko Moto G jest minimalistyczne, ale zgrabne. W środku, oprócz telefonu, nie znajdziemy jednak ani słuchawek, ani nawet ładowarki. Niska cena wymusiła na Google oszczędności w tej kwestii i do dyspozycji mamy jedynie kabel USB. Ładowanie telefonu odbywa się jednak za pomocą standardowego wtyku mini USB, a więc podpiąć można go pod niemal każdą, standardową obecnie ładowarkę (np. Samusunga). Telefon pracuje pod systemem operacyjnym Android 4.3, ale tuz po uruchomieniu i wybraniu języka (polski jest oczywiście dostępny) uruchamia się aktualizacja do najnowszej wersji 4.4.2 Kit Kat. Na uwage zasługuje także fakt, że zainstalowany na Motoroli Moto G system to niemal czysty Android, bez dodatkowych aplikacji, brandingu czy innych udziwnień, które z czasem mogą powodować jedynie zacinanie się tego popularnego OSa.
Jeżeli chodzi o budowę to Moto G prezentuje się bardzo dobrze. Plecki telefonu wykonane są z plastiku, ale bardzo dobrej jakości. Telefon dobrze trzyma się w ręku (waży 143 g), a ekran odporny jest na zarysowania (Gorilla Glass). Klawisze boczne, które służą jako przycisk on/ off oraz regulacja głośności mogły by być wykonane staranniej. Nie są sztywno osadzone i delikatnie klekoczą, ale jest to szczegół, który zdecydowanej większości z Nas nie będzie przeszkadzał. Malutki minus także za palcowanie się tylnej obudowy Motoroli, ale ten problem można częściowo zniwelować zakładając np. białe “plecki” telefonu (dostępne są w osobnej sprzedaży różne kolory). Moto G posiada dwie kamery, z przodu 1,3 MPix o rozdzielczości 1280×960 px, służącą do np. wideo rozmów oraz z tyłu 5 MPix o rozdzielczości zdjęć 2592×1944 px, z 4 krotnym zoomem cyfrowym i lampą błyskową, która z odpowiednią aplikacją działa także doskonale jako latarka. Aparat rejestruje także filmy o rozdzielczości 1280×720 px. Aparat to zdecydowanie najsłabszy element Motoroli Moto G. Wszystkich amatorów fantastycznych, wyrazistych zdjęć z pewnością nie zadowoli, ale z drugiej strony użytkownicy cykajacy zdjęcie od czasu do czasu telefonem nie powinni bardzo narzekać. Po prostu, jest jak jest. Bardzo przydatnym elementem jest także zamontowana tuż obok przedniej kamery dioda, która pulsowaniem informuje o nieodebranym połączeniu lub wiadomości. Rozwiązanie to stosowała, między innymi, Nokia w starszych modelach telefonu, obecnie to bardzo przydatne rozwiązanie nie jest powszechne.
Motorola Moto G oparta o Androida 4.4.2 Kit Kat działa wyśmienicie. Telefon jest szybki, żadna z pobranych przeze mnie gier nie miała zacięć, system w ciągu dwóch tygodni testowania nie zawiesił się, nie było z nim także innych problemów. Reasumując, telefon ma kilka, aczkolwiek nieznaczących, w mojej ocenie, wad. Biorąc pod uwagę jego cenę można więc uznać, że jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób ceniących sobie tyle dobry i wydajny sprzęt elektroniczny, co stosunkowo niską cenę. W razie pytań dotyczących Motoroli Moto G lub możliwości jej zakupu na Amazonie chętnie służę pomocą. Wystarczy wypełnić formularz w dziale Kontakt.
Motorola Moto G
Zobacz więcej