Założę się, że nigdy nie zastanawialiście się jakie są najpopularniejsze emotikony używane przez użytkowników Facebooka. Ja też nie, bo i po co?
17 lipca obchodzono światowy dzień emotikon. O tak, każdy dzień obecnie to jakieś dziwaczne święto. Mamy dzień psa, dzień pracownika oczyszczalni ścieków, dzień bez stanika i dzień emotikony. W związku z tym zacnym świętem, szef Facebooka, Mark Zuckerberg pokazał nam grafikę przedstawiającą najpopularniejsze emotikony używane w tym portalu społecznościowym.
Jak widać na powyższej grafice, najpopularniejszą emotką jest ta płacząca ze śmiechu. Jest to także najpopularniejsza ikona na Wyspach. Z grafiki możemy dowiedzieć się także tego, które kraje na świecie są najczęstszymi użytkownikami emotikon. I tak mamy tutaj Stany Zjednoczone, Meksyk, Brazylię, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Hiszpanię, Włochy, Tajlandię oraz Indonezję. Emotki przedstawiające pocałunki chyba nie przypadkowo są najpopularniejsze na gorącym południu, w Hiszpanii i we Włoszech.
A Wy, jakiej emotki najczęściej używacie? A może jest ktoś kto nie używa ich wcale lub też stara się, tak jak ja, używać ich jak najmniej?
Emotikona to połączenie dwóch słów pochodzących z języka angielskiego – emotion, oznaczające emocje, oraz icon, oznaczające ikonę. Oznacza ideogram złożony z sekwencji znaków typograficznych, służący do wyrażania nastroju w Internecie lub w innych wiadomościach tekstowych, takich jak np. sms. Pierwsze użycie takiego znaku 🙂 miało miejsce 19 września 1982 roku przez Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University. Jest to amerykański informatyk, który uśmiechniętej emotki użył w korespondencji elektronicznej z sugestią, aby używać jej do oznaczania żartów. Zastrzegł także, żeby jej odwrotność, czyli -( używać do oznacza sytuacji niemiłych. Przyjęło się, jak widać. Obecnie emotikon możemy rozróżnić setki, występują one w każdej niemal konfiguracji i na każdym systemie operacyjnym. Używane są także w korespondencji odręcznej, doczekały się także filmu na swój temat.
Zobacz więcej