Robert Shiller, amerykański ekonomista, nie wierzy, że Bitcoin może być czymś więcej niż tylko chwilową ciekawostką.

Amerykański ekonomista i profesor Yale University, a przede wszystkim zdobywca Nagrody Nobla z 2013 roku w dziedzinie ekonomii, Robert Shiller, twierdzi, że Bitcoin jest jedynie interesującym eksperymentem, ale nie będzie integralną częścią życia ludzi, jako pełnoprawny środek płatniczy, funkcjonujący tuż obok dzisiejszych, oficjalnych środków płatniczych.

Bitcoin to kolejna naprawdę inteligentne przedsięwzięcie. Technologia wdrożenia go robi na mnie wrażenie, ale myślę, że bitcoin powinien służyć jednak czemuś innemu. Myślę o nim jak o interesującym eksperymencie, ale nie czymś, co stanie się integralną częścią naszego życia. Przesadzamy w mówieniu o nim – powinniśmy rozszerzyć dyskusję na systemy ekonomii blockchain, które będą miały w przyszłości różne zastosowania.

Robert shiller, źródło: wikipedia

Powiedział Shiller w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. To nie pierwszy raz, kiedy Robert Shiller krytycznie wypowiada się o pierwszej w historii kryptowalucie. Na początku roku w wywiadzie dla CNBC powiedział także, że jego zdaniem notowania Bitcoina całkowicie się zapadną, a całość euforii panująca wokół tej kryptowaluty przypomina mu tulipomanię, czyli zjawisko ekonomiczne w XVII wiecznej Holandii. Polegało ono na ogromnym wzroście cen cebulek tulipanów, co wiązało się z figantyczną modą na te kwiaty. Dochodziło wtedy do sytuacji w których sprzedawano tulipany, które dopiero zamierzano posadzić. Załamanie rynku nastąpiło w 1637 roku, kiedy zbyt wygórowane ceny spowodowały zanik popytu na cebulki.

Krytycznie w Davos o kryptowalutach wypowiedziała się także przedstawicielka Centralnego Banku Szwecji, Cecilia Skingsley. Jej zdaniem Bitcoina nie można traktować jak waluty, ponieważ nie spełnia kryteriów środka płatniczego. Podobną interpretację w 2017 roku wydała Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski. KNF i NBP wydały w lipcu ubiegłego roku ostrzeżenie dla wszystkich zainteresowanych kryptowalutami.

Joseph Stiglitz to kolejny noblista, który krytycznie patrzy w kierunku Bitcoina.

Bitcoin nie pełni żadnej społecznie użytecznej funkcji i powinien zostać zdelegalizowany. Odnosi sukcesy jedynie ze względu na brak nadzoru, potencjał do omijania regulacji

Joseph Stiglitz, źródło: wikipedia

Powiedział Bloombergowi pod koniec 2017 roku. Amerykański profesor poszedł nawet o krok dalej twierdząc, że Bitcoin powinien zostać zdelegalizowany, a jakiekolwiek elektroniczne waluty, które miały by zastąpić tradycyjny pieniądz w przyszłości muszą być tworzone i regulowane przez rządy.

Robert Shiller w 2013 roku, wraz z Larsem Hansenem i Eugene Fama uhonorowany został Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za empiryczną analizę cen aktywów. Joseph Stiglitz nagrodę tę zdobył w roku 2001 wespół z A. Michaelem Spence’em i Georgem Akerlofem za analizę rynków z asymetrią informacji.