Dla części czytających może się wydać śmieszne, ale podcasty odkryłem stosunkowo niedawno. I wpadłem.

Podcast to coś w rodzaju audycji radiowej, ale dostępnej na żądanie, w każdej chwili, i tworzonej niekoniecznie przez zawodowych radiowców. Tematyki podcastów są niezliczone. Dotykają niemal każdej dziedziny i sfery życia, jedne są lepsze, inne gorsze. Można ich słuchać za pomocą wielu agregatorów, a jednymi z najpopularniejszych są aplikacje iTunes, Spotify czy polski serwis Podkasty.info. Wielu czytelnikom, którzy natrafią na ten wpis może się to wydać śmieszne, ale osobiście podcasty odkryłem stosunkowo niedawno. Wiedziałem co prawda, że takie zjawisko istnieje, mniej więcej kojarzyłem o co w tym wszystkim chodzi, ale niekoniecznie wydawało mi się to interesujące. Jednak do momentu wysłuchania pierwszych, naprawdę ciekawych audycji.

Kiedy już trafiłem na naprawdę ciekawe treści słuchanie podcastów pochłonęło mnie całkowicie. Robię to, kiedy tylko sytuacja na to pozwala, czyli sprzątając mieszkanie, ćwicząc na siłowni, w trakcie drogi do i z siłowni, w trakcie spaceru i przerw w pracy. I jest to jedna z głównych zalet podcastów i ich wyższości nad np. materiałami zawartymi na YouTube. Nie trzeba angażować wzroku. Oglądając materiały wideo, niemniej oczywiście ciekawe od podcastów, miałem czasem wrażenie marnowania zbyt dużej ilości czasu. Ze słuchowiskami jest inaczej, one towarzyszą mi w trakcie wykonywania innych czynności, umilając je, a jednocześnie jestem w stanie (na przykład) sprzątając mieszkanie uczyć się nowych, ciekawych rzeczy. Właśnie dzięki podcastowi.

Oczywiście, żeby nauka była nauką, podcasty muszą mieć ciekawą i merytorycznie dobrą treść. Każdy dobiera jest do własnych upodobań, a z racji moich wybieram te związane z technologiami, bezpieczeństwem, grami, nauką, czasem elementami psychologii. Do moich ulubionych należą, prowadzony przez ekipę Niebezpiecznika, podcast Na podsłuchu – niezwykle ciekawy i merytorycznie na bardzo wysokim poziomie, oraz audycja pod nazwą Grysław Ryszarda Chojnowskiego, który w sposób bardzo mi odpowiadający opowiada o grach wideo, poruszając nierzadko bardzo ciekawe tematy z nimi związane (historie powstania, ciekawostki językowe, omówienie bieżących, branżowych wydarzeń, itp.). Jako dopełnienie tej laurki powiem jeszcze, że jednym z moich ulubionych kanałów na YouTube jest Angielski dla graczy, także autorstwa Rysława (jak sam zwykł się nazywać). Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że Ryszard Chojnowski jest z zawodu anglistą, zawodowo zajmującym się lokalizacją gier wideo, a na w jego obszernym portfolio znajduje się mnóstwo bardzo znanych, topowych tytułów. Zainteresowanych odsyłam na jego stronę internetową.

A czy ty masz swoje ulubione podcasty? Jeśli tak, to podziel się nimi w komentarzach, chętnie dowiem się i być może odkryję kolejną perełkę. Skłamałbym, gdybym powiedział, że podcasty nie zaczęły mnie interesować także z tej drugiej strony. Przymierzam się do nagrania debiutanckiego odcinka podcastu o roboczej nazwie Geekweb. Nie jestem jednak teraz w stanie podać dokładnej daty jego premiery, ani nawet konkretnej tematyki, ale ziarno zostało zasiane. W momencie premiery z pewnością poinformuję was o tym wiekopomnym wydarzeniu.