Aktualizacja z 26 kwietnia, godz. 12

W grudniu w Chinach wykryto nowy rodzaj wirusa (oznaczanego jako 2019-nCoV). Najnowsze doniesienia mówią, że dotarł on już także do Europy, a więc w tym wpisie znajdziesz podstawowe informacje, które musisz na jego temat znać.

Aktualizacje dotyczące epidemii poniżej

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Chińczycy poinformowali Światową Organizację Zdrowia (WHO) o problemie, jaki wykryli w mieście Wuhan, w środkowych Chinach. To nowego rodzaju wirus, powodujący objawy podobne do zapalenia płuc. Wkrótce okazało się, że wirus szybko się rozprzestrzenia i należy do grupy koronawirusów.

Koronawirusy to gatunki wirusów, należących do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae w rzędzie Nidovirales. Wyodrębnia się ich cztery rodzaje: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Deltacoronavirus i Gammacoronavirus. Nosicielami poszczególnych gatunków mogą być ssaki lub ptaki. Do tej pory wyróżniano sześć rodzajów koronawirusów powodujących infekcję u człowieka (w tym SARS). Siódmy, zidentyfikowany w Wuhan otrzymał oznaczenie 2019-nCoV.

Prawidłowa nomenklatura: SARS-CoV-2 (wirus), Covid-19 (choroba wywołana wirusem)

Zobacz: Wszystkie bzdury i fake newsy o koronawirusie

Interaktywna mapa zachorowań stworzona przez badaczy The Center for Systems Science and Engineering na Johns Hopkins University w Baltimore.

Tak obecnie wygląda sytuacja na świecie

Aktualizacja z godz. 9, dnia 30 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 3195316. Wyleczonych 980761. Przypadków śmierci 227705.
W Polsce potwierdzono 12640 przypadków zakażenia. 624 osoby zmarły. Objętych kwarantanną jest obecnie ponad 88 tysięcy osób.

Zamknięcie szkół oraz przedszkoli wydłużone do 24 maja. Od 6 maja przedszkole i żłobki mogą działać na zasadach dyżuru (o ich otwarciu zdecydują samorządy).

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu.

  • Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

>> Wytyczne dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 (galerii handlowych, parków handlowych i obiektów handlowych nieprowadzących przeważającej  działalności spożywczej) w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

  • Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Znosimy ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

>> Wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

  • Sklepy budowlane czynne w weekendy

Uchylamy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

>> Wytyczne dla funkcjonowania sklepów meblarskich i budowlanych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. <<

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

  • Biblioteki i muzea

Uchylamy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

>> Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

  • Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

>> Wytyczne dla funkcjonowania gabinetów fizjoterapeutycznych w systemie rehabilitacji ambulatoryjnej w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Zobacz także: Czy Bill Gates przewidział epidemię?

Od 20 kwietnia wprowadza się stopniowe usuwanie regorów – będą one wprowadzane w czterech etapach.

Etap pierwszy
Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

  • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

  • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

  • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Etap drugi
Działalność gospodarcza:

  • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
  • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

Życie społeczne

  • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

Etap trzeci
Działalność gospodarcza:

  • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
  • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
  • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami

Życie społeczne

  • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
  • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

Etap czwarty
Działalność gospodarcza:

  • Otwarcie salonów masażu i solariów
  • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness

Życie społeczne

  • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. 

Kontrole graniczne przedłużone zostały do 3 maja. Szkoły pozostaną zamknięte jeszcze, co najmniej, do 26 kwietnia. Przedłużono także okres zakazu handlu w centrach handlowych, organizowania imprez, itp (utrzymane zasady ogłoszone 1 kwietnia). Od 16 kwietnia w miejscach publicznych obowiązywać będzie nakaz zasłaniania twarzy i nosa (nie jest to nakaz noszenia i posiadania maseczki, ale zasłaniania, czymkolwiek).

Zobacz także: Jak to jest z maseczkami w czasie epidemii koronawirusa?

1 kwietnia w życie weszły, ogłoszone wcześniej, nowe zasady i ograniczenia dotyczące, m.in., poruszania się

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1 kwietnia 2020 roku)

Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Znaczy to, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

  • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
  • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla
  • osób powyżej 65. roku życia.

Ważne! Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10:00-12:00) będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:

  • osób w kwarantannie lub izolacji,
  • personelu medycznego,
  • osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),
  • osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Ważne! Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1 kwietnia 2020 roku)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

  • powrotu z zagranicy
  • kontaktu z zarażonym
    – Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
  • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników. Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących,
  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

24 marca wprowadzono jeszcze ostrzejsze ograniczenia na terenie kraju

Rząd w związku z rowijającą się epidemią zaostrzył zasady dotyczące sposobu przemieszczania się. I tak, przemieszczanie się należy ograniczyć tylko do niezbędnego minimum. Oznacza to, że dopuszczalne jest przemieszczanie się z i do pracy, wyjście z psem, czy wyjście na spacer czy po zakupy. Poruszać można się jednak maksymalnie w gronie dwóch osób, zabronione są również zgromadzenia. W nabożeństwie w świątyni uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 5 osób, wyłączając z tego osoby pełniące posługę – księży, służbę ołtarza czy – w trakcie pogrzebu – pracowników zakładu pogrzebowego. Sklepy spożywcze oraz apteki pozostaną otwarte. To samo dotyczy zamawianego na wynos jedzenia z restauracji i innych lokali – to pozostaje bez zmian. W środkach komunikacji miejskiej przebywać będzie mogła połowa pasażerów z całkowitej ilości przewidzianych miejsc siedzących. Obostrzenia obowiązywać mają do 11 kwietnia. Za ich złamanie może grozić mandat lub grzywna, nawet do 5 tysięcy złotych.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazow i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

 

20 marca wprowadzono na terenie Polski stan epidemii

Po stanie zagrożenia epidemicznego w Polsce, 20 marca, wprowadzono stan epidemii. Oznacza to, że szkoły oraz inne placówki oświatowe oraz uczelnie wyższe zamknięte pozostaną jeszcze co najmniej do świąt Wielkiej Nocy. Stan epidemii pozostawił także w grze zasady czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, ograniczenia lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych, czasowego ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności (obecnie obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób). Pozostawia także możliwość wprowadzenioa obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych, nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi oraz obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych. Stan epidemii otwiera także możliwość utworzenia strefy zero i strefy buforowej: obszaru, na którym wystąpił stan epidemii, znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli oraz obszaru wokół strefy zero, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi. W stanie epidemii zwiększono także karę za złamanie decyzji administracyjnej nakładającej przymusową kwarantannę z 5 do 30 tysięcy złotych.
Stan epidemii daje ponadto, według zapisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych:
– możliwości łatwiejszego zlecania przez pracodawcę pracy zdalnej w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego;
– możliwości wyłączenia stosowania prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19;
– możliwości wyłączania stosowania prawa budowlanego oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

 

Lista szpitalnych oddziałów zakaźnych w Polsce:

Województwo dolnośląskie:

Bolesławiec – Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Oddział Chorób Zakaźnych, Jeleniogórska 4
Wałbrzych – Specjalistyczny Szpital Im. Dra Alfreda Sokołowskiego, Oddział Chorób Zakaźnych Ul. S. Batorego 4
Wrocław-Psie Pole – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Im. J. Gromkowskiego, I i Ii Oddział Chorób Zakaźnych, Koszarowa 5
Wrocław-Śródmieście – Uniwersytecki Szpital Kliniczny Im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Oddział Kliniczny Zakaźny Tytusa Chałubińskiego 2-2a

Województwo kujawsko-pomorskie:

Bydgoszcz – Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny Im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, Oddział Obserwacyjno – Zakaźny i Oddział Pediatrii, Chorób Infekcyjnych I Hepatologii, Św. Floriana 12
Świecie – NZOZ “Nowy Szpital Sp. Z O.O.” Prowadzony Przez Nowy Szpital Sp. z o.o., Oddział Obserwacyjno – Zakaźny, Wojska Polskiego 126
Toruń – Wojewódzki Szpital Zespolony Im. L. Rydygiera w Toruniu, Oddział Hepatologiczny I Oddział Obserwacyjno – Zakaźny, Krasińskiego 4/4a

Województwo lubelskie:

Biała Podlaska – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Terebelska 57-65
Biłgoraj – Arion Szpitale Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Oddział Zakaźny, Pojaska 5
Chełm – Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Szpitalna 53b/Paw.B
Lublin – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, Oddział Chorób Zakaźnych, Staszica 16
Lublin – Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki Im. Jana Bożego W Lublinie, Oddział Chorób Zakaźnych Dziecięcych, Mieczysława Biernackiego 9
Łuków – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie, Oddział Obserwacyjno- Zakaźny, Doktora Andrzeja Rogalińskiego 3
Puławy – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, Oddział Obserwacyjno-Zakaźnych Dla Dorosłych I Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci, Józefa Bema 1
Tomaszów Lubelski – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dorosłych i Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Dziecięcy, Aleje Grunwaldzkie 1

Województwo lubuskie:

Zielona Góra – Szpital Uniwersytecki Imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych, Zyty 26

Województwo łódzkie:

Bełchatów – Szpital Wojewódzki Im. Jana Pawła Ii w Bełchatowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Czapliniecka 123
Łódź-Bałuty – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Im. Dr Wł. Biegańskiego, Oddział Chorób Zakaźnych I Przewodu Pokarmowego, Klinika Chorób Zakaźnych I Chorób Wątroby UM, Oddział Chorób Zakaźnych, Tropikalnych I Pasożytniczych dla dorosłych, Klinika Chorób Zakaźnych I Hepatologii UM, Oddział Chorób Zakaźnych, Tropikalnych I Pasożytniczych dla dzieci, Klinika Chorób Zakaźnych Dzieci UM w Łodzi, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny I Chorób Wątroby, Gen. Karola Kniaziewicza 1 / 5
Radomsko – Szpital Powiatowy w Radomsku, Oddział Obserwacyjno – Zakaźny, Jagiellońska 36
Tomaszów Mazowiecki – Tomaszowskie Centrum Zdrowia, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Jana Pawła II 35

Województwo małopolskie:

Dąbrowa Tarnowska – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Szpitalna 1
Kraków – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych, Macieja Jakubowskiego 2
Kraków – Szpital Specjalistyczny Im. Stefana Żeromskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie, Oddział Chorób Infekcyjnych I Pediatrii I Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Os. Na Skarpie 66
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Kraków, ul. Prądnicka 80
Miechów – Szpital Św. Anny w Miechowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Szpitalna 3
Myślenice – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach, Oddział Chorób Zakaźnych, Ul. Szpitalna 2
Olkusz – Nowy Szpital w Olkuszu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Oddział Obserwacyjno Zakaźny Z Izbą Przyjęć, 1000-Lecia 13
Proszowice – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Mikołaja Kopernika 13
Tarnów – Specjalistyczny Szpital Im. E. Szczeklika w Tarnowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Dzieci, Szpitalna 13
Wielogłowy – Szpital Specjalistyczny Im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, Oddział Chorób Zakaźnych, Dąbrowa 1

Województwo mazowieckie:

Ciechanów – Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Powst. Wielkopolskich 2
Kozienice – Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Oddział Zakaźny, Al. Wł. Sikorskiego 10
Ostrołęka – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Im. Dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Jana Pawła Ii 120a
Płock – Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Medyczna 19
Radom – Radomski Szpital Specjalistyczny Im. Dr Tytusa Chałubińskiego, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Jednego Dnia Leczenia Chorób Wątroby, Tochtermana 1
Siedlce – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Oddział Chorób Zakaźnych, Starowiejska 15
Warszawa – Praga-Południe – Wojskowy Instytut Medyczny, Klinika Chorób Infekcyjnych I Alergologii, Szaserów 128
Warszawa – Wola – Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Oddział Chorób Zakaźnych, Wolska 37
Warszawa – Mokotów Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Oddział Chorób Wewnętrznych i Hepatologii, ul. Wołoska 13

Województwo opolskie:

Nysa – Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Bohaterów Warszawy 23
Opole – Szpital Wojewódzki w Opolu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Oddział Chorób Zakaźnych, Katowicka 64 dogodne wejście od ul. Kośnego 53
województwo podkarpackie
Dębica – Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Chorób Wątroby, Krakowska 91
Jarosław – Centrum Opieki Medycznej, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny z Pododdziałem Hepatologicznym i Ośrodkiem Leczenia WZW, 3 Maja 70
Jasło – Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny I WZW, Lwowska 22
Łańcut – Centrum Medyczne w Łańcucie Sp. Z O.O., Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych Z Pododdziałem Hepatologicznym, Ignacego Paderewskiego 5
Mielec – Szpital Specjalistyczny Im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny I Chorób Wątroby, Żeromskiego 22
Przemyśl – Wojewódzki Szpital Im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Rogozińskiego 30
Sanok – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, 800-Lecia 26

Województwo podlaskie:

Augustów – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie, Oddział Obserwacyjno – Zakaźny, Szpitalna 12
Białystok – Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny Im. L. Zamenhofa W Białymstoku, Klinika Obserwacyjno – Zakaźna Dzieci, Waszyngtona 17
Białystok – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Klinika Chorób Zakaźnych I Chorób Wątroby, Klinika Chorób Zakaźnych I Hepatologii Z Pododdziałami: Obserwacyjnym, Zakażonych HIV, Klinika Chorób Zakaźnych I Neuroinfekcji, Żurawia 14
Bielsk Podlaski – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, Oddział Obserwacyjno- Zakaźny, Kleszczelowska 1
Grajewo – Szpital Ogólny Im. Dr Witolda Ginela w Grajewie, Oddział Obserwacyjno – Zakaźny, Konstytucji 3 Maja 34
Hajnówka – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Doc. Adama Dowgirda 9
Łomża – Szpital Wojewódzki Im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny z Pododdziałem Obserwacyjno- Zakaźnym Dziecięcym, Al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 11
Suwałki – Szpital Wojewódzki Im. Dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, Oddział Chorób Zakaźnych, Szpitalna 60

Województwo pomorskie:

Gdańsk – Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, II Oddział Chorób Zakaźnych, IV Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, IX Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla dzieci, Mariana Smoluchowskiego 18
Gdynia – Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Oddział Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Powstania Styczniowego 9B

Województwo śląskie:

Bytom – Szpital Specjalistyczny Nr 1 W Bytomiu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii, Aleja Legionów 49
Chorzów – Szpital Specjalistyczny W Chorzowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Hepatologii Zakaźnej i Nabytych Niedoborów Odporności Kliniczny, Ul. Zjednoczenia 10
Cieszyn – Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Bielska 4
Częstochowa – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Im. N.M.P., Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Polskiego Czerwonego Krzyża 7
Racibórz – Szpital Rejonowy Im. Dr. Józefa Rostka w Raciborzu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Gamowska 3
Tychy – Megrez Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Edukacji 102
Zawiercie – Szpital Powiatowy w Zawierciu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny z Pododdziałem Skórno-Wenerologicznym, Miodowa 14

Województwo świętokrzyskie:

Busko-Zdrój – Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju, Oddział Chorób Zakaźnych, Bohaterów Warszawy 67
Kielce – Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Klinika Chorób Zakaźnych, Radiowa 7, Oddział zakaźny Dziecięcy, ul. Grunwaldzka 45
Starachowice – Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej, Oddział Chorób Zakaźnych, Radomska 70

Województwo warmińsko-mazurskie:

Elbląg – Szpital Miejski Św. Jana Pawła II w Elblągu, Oddział Chorób Zakaźnych z Pododdziałem Hepatologicznym, Żeromskiego 22
Giżycko – “Szpital Giżycki” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Oddział Chorób Zakaźnych, Warszawska 41
Olsztyn – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy Im. Prof. Dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie, Oddział Pediatryczny V Chorób Zakaźnych, Żołnierska 18 A
Ostróda – Szpital w Ostródzie Spółka Akcyjna, Oddział Chorób Zakaźnych, Jagiełły 1
Pisz – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy w Piszu, Oddział Obserwacyjno – Zakaźny, Sienkiewicza 2

Województwo wielkopolskie:

Kalisz – Wojewódzki Szpital Zespolony Im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Oddział Chorób Zakaźnych, Toruńska 7
Konin – Wojewódzki Szpital Zespolony Im. Dr Romana Ostrzyckiego w Koninie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Z Pododdziałem Zakaźnym Dziecięcym, Szpitalna 45
Poznań-Jeżyce – Szpital Kliniczny Im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego Im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Oddział Viii Chorób Zakaźnych I Neurologii, Pediatryczny, Szpitalna 27/33
Poznań-Nowe Miasto – Wielospecjalistyczny Szpital Miejski Im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej , Oddział Zakaźny, Szwajcarska 3
Poznań-Stare Miasto – Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Nowowiejskiego 56/58

Województwo zachodniopomorskie:

Koszalin – Szpital Wojewódzki Im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Chałubińskiego 7
Szczecin – Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, Oddział Chorób Zakaźnych, Hepatologii I Transplantacji Wątroby I Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych, Arkońska 4
Wałcz – 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wałczu, Oddział Chorób Zakaźnych, Kołobrzeska 44

Sytuacja w Chinach stabilizuje się, zanotowano niewiele nowych przypadków zakażeń

Art. 4. ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
1. W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.
2. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1, i nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zasiłek, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje.

11 marca WHO ogłosiła stan pandemii – choroba rozprzestrzenia się w tym samym czasie w różnych środowiskach, na dużym obszarze, na różnych kontynentach. Oznacza to, że cała populacja świata będzie potencjalnie narażona na infekcję (predykcje wskazują, że zakażeniu może ulec 60 – 70 procent ludności świata).

Uwaga, na fake newsy i próby oszustw

Fałszywa informacja krążąca po sieci. W rzeczywistości śląska policja nie zanotowała tego typu przestępstw (stan na 16.03).
Pojawiają i będą się pojawiać próby oszustwa wykorzystujące temat epidemii koronawirusa. Tutaj próba phishingu wykorzystująca fałszywe informacje o zamknięciu banków i zamrożeniu kont
Ta informacja jest całkowicie fałszywa

Witamina C ani cynk nie leczą koronawirusa. Nie ma też mowy o ustanawianiu w Polsce (ani żadnej jej części) stanu wyjątkowego

Dzieci (poniżej 15 roku życia) to mniej niż 1 procent zakażonych. Są nosicielami wirusa, ale choroba przebiega u nich bardzo łagodnie (nawet bez objawów)

4 marca potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa na terenie Polski (Zielona Góra)

Gdzie szukać wiarygodnych informacji o chorobie?

Inkubacja wirusa trwa od 2 do 14 dni (zaobserwowano jednak przypadki sięgające inkubacji nawet do 27 dni). Mediana to 5 dni

Jedna zakażona osoba zaraża od 2 do 3 nowych osób

Prawdopodobieństwo śmierci w poszczególnych grupach wiekowych w przypadku zarażenia koronawirusem wynosi (według danych na dzień 29 lutego): 14,8 procenta w przypadku osób powyżej 80 roku życia, 8 procent dla osób pomiędzy 70 a 79 rokiem życia, 3,6 procenta dla osób w wieku 60 a 69 lat, a 1,3 procenta dla osób w wieku 50 – 59 lat. Dzieci i osoby w wieku od 10 do 19 lat, to prawdopodobieństwo rzędu 0,2 procenta. Takie samo prawdopodobieństwo dotyczy osób w wieku lat 20 do 29 i 30 do 39. Do 0,4 procenta wzrasta, jeśli dotyczy osoby w wieku 40 do 49 lat. źródło: Chinese Center for Disease Control and Prevention. W statystyce uwzględniono przypadki potwierdzone, podejrzane oraz bezobjawowe. Sposród przypadków potwierdzonych, na ten moment, dysponujemy jedynie danymi o prawdopodobieństwie śmierci w prezypadku osób powyżej 80 roku życia i wynosi ono 21,9 procenta (wszystkie dane dotyczą Chin).

Podstawowowe objawy zakażenia to podwyższona temperatura ciała, suchy kaszel i spłycony oddech

Śmiertelność w przypadku koronawirusa z Wuhan pozostaje na szczęście na niskim poziomie, ok. 3,4 procent (wg danych WHO) 

24 lutego: Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dla osób podróżujących do Włoch

Wirusem nie zarazisz się z paczki z Aliexpress

Wiele osób martwi się i pyta, czy jest możliwość, żeby koronawirusem zarazić się odbierając od kuriera paczkę z przedmiotem zamówionym na chińskim portalu, np. Aliexpress. Takiej możliwości nie ma. Wirus w warunkach w jakich podróżuje do nas przesyłka z Chin nie ma warunków do przetrwania.

Problem koronawirusa z Wuhan nie jest jego śmiertelność, a szybkie rozprzestrzenianie się

Nie ma powodów do paniki. Koronawirus z Wuhan jest groźny dla osób o obniżonej odporności, osób starszych i dzieci, tak jak zwykłe przeziębienie

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan globalnego zagrożenia

Taki stan daje możliwość WHO do kontroli działań jakie podejmują kraje w celu zabezpieczenia się przed wirusem oraz działań związane z ewentualnym występowaniem go na terenie kraju. Ostatnio taki stan ogłoszono przy okazji epidemii wirusa Ebola w Kongo w 2019 roku. 28 lutego WHO zpodniosło poziom ryzyka do najwyższego.

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

Główny Inspektorat Sanitarny w porozumieniu z innymi służbami, w tym strażą graniczną i służbami lotniskowymi prowadzi bieżący monitoring osób przekraczających granicę Polski. Zgodnie z przyjętymi procedurami wszyscy przylatujący do Polski z Chin i innych krajów Azji wymienionych w Komunikacie GIS nr 5 z 25 stycznia br., poddawani są bieżącej weryfikacji pod kątem stanu zdrowia i wypełniają dokumenty pozwalające na ich lokalizację w ciągu najbliższych 2 tygodni.

25 stycznia br. powróciła do Polski kolejna grupa  studentów przebywających wcześniej w Wuhan. Grupa ta podróżowała przez Pekin i dalej lotem z Dubaju, gdzie była weryfikowana w momencie wchodzenia na pokład, w zakresie stanu zdrowia przez lokalne służby medyczne o czym poinformowane zostały polskie służby. Powtórna weryfikacja stanu zdrowia, zgodnie z przyjętymi procedurami, odbyła się już na lotnisku F. Chopina w Warszawie. Profilaktycznie cała grupa została  skierowana na obserwację w szpitalu specjalistycznym. Wskazana sytuacja ukazuje, że wszystkie przyjęte w Polsce procedury zabezpieczenia epidemiologicznego są na bieżąco i profesjonalnie realizowane.

Przypadek podejrzany:

Za przypadek podejrzany o zakażenie lub zachorowanie należy uznać przypadek, który wystąpił po 9 stycznia 2020 r. i może charakteryzować się:

  • temperaturą ciała > 38 stopni Celsjusza
  • objawami infekcji dróg oddechowych tj.:
  • występowaniem jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego
    (np. kaszel, duszność, trudności w oddychaniu lub radiologiczne objawy zapalenia płuc lub ostrego zespołu niewydolności oddechowej – ARDS)
  • związkiem z odbytą podróżą do obszarów występowania 2019-nCoV, w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów

LUB

  • zachorowaniem osoby, która pozostawała w bliskiej styczności w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów z osobą, która miała objawy ze strony układu oddechowego i podróżowała do obszarów zagrożenia 2019-nCoV lub z osobą, która jest poddana obserwacji w kierunku 2019-nCoV.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

Historia aktualizacji

Aktualizacja z godz. 12, dnia 26 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 2908527. Wyleczonych 5184635. Przypadków śmierci 203332. 
W Polsce potwierdzono 11395 przypadków zakażenia. 526 osób zmarło. Objętych kwarantanną jest obecnie ponad 79 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 21 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 2478948. Wyleczonych 4026572. Przypadków śmierci 170399. 
W Polsce potwierdzono 9593 przypadki zakażenia. 380 osób zmarło. Objętych kwarantanną jest obecnie ponad 105 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 19 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 2329539. Wyleczonych 3698534. Przypadków śmierci 160717. 
W Polsce potwierdzono 8742 przypadki zakażenia. 347 osób zmarło. Objętych kwarantanną jest obecnie ponad 118 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 11 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 1698416. Wyleczonych 376677. Przypadków śmierci 102764. 
W Polsce potwierdzono 5955 przypadki zakażenia. 181 osób zmarło. Objętych kwarantanną jest obecnie ponad 158 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 10, dnia 10 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 1602885. Wyleczonych 355514. Przypadków śmierci 95745. 
W Polsce potwierdzono 5575 przypadki zakażenia. 174 osoby zmarły. Objętych kwarantanną jest obecnie ponad 158 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 8 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 1431900. Wyleczonych 301543. Przypadków śmierci 82172. 
W Polsce potwierdzono 4848 przypadki zakażenia. 129 osób zmarły. Objętych kwarantanną jest obecnie ponad 148 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 5 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 1203923. Wyleczonych 247001. Przypadków śmierci 64784. 
W Polsce potwierdzono 3627 przypadki zakażenia. 79 osób zmarły. Objętych kwarantanną jest ponad 160 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 22, dnia 1 kwietnia – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 911308. Wyleczonych 192927. Przypadków śmierci 45497. 
W Polsce potwierdzono 2554 przypadki zakażenia. 43 osoby zmarły. Objętych kwarantanną jest ponad 171 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 31 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 786291. Wyleczonych 166088. Przypadków śmierci 37820. 
W Polsce potwierdzono 2055 przypadki zakażenia. 31 osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 265 tysięcy osób. Najwięcej zakażonych jest w woj. mazowieckiem. Najwięcej ofiar z kolei w dolnośląskim i mazowieckim. 

Aktualizacja z godz. 10, dnia 29 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 665615. Wyleczonych 141746. Przypadków śmierci 30857. 
W Polsce potwierdzono 1717 przypadków zakażenia. Dziewiętnaście osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 265 tysięcy osób. Najwięcej zakażonych jest w woj. mazowieckiem. Najwięcej ofiar z kolei w dolnośląskim i mazowieckim. 4600 – tyle testów przeprowadzono za dobę 28 marca. Daje to 1031 testów na milion mieszkańców. 4,2 procenta z tych testów okazało się pozytywnych.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 27 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 532692. Wyleczonych 122672. Przypadków śmierci 24075. 
W Polsce potwierdzono 1221 przypadków zakażenia. Czesnaście osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 230 tysięcy osób. Najwięcej zakażonych jest w woj. mazowieckiem. Najwięcej ofiar z kolei w dolnośląskim.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 26 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 472109. Wyleczonych 114870. Przypadków śmierci 21308. 
W Polsce potwierdzono 1051 przypadków zakażenia. Czternaście osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 200 tysięcy osób. Najwięcej zakażonych jest w woj. mazowieckiem. Najwięcej ofiar z kolei w dolnośląskim.

Aktualizacja z godz. 10, dnia 25 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 424048. Wyleczonych 109145. Przypadków śmierci 18947. 
W Polsce potwierdzono 927 przypadków zakażenia. Dwanaście osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 150 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 19, dnia 24 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 407485. Wyleczonych 104234. Przypadków śmierci 18227. 
W Polsce potwierdzono 844 przypadków zakażenia. Dziewięć osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 150 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 22 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 339645. Wyleczonych 98840. Przypadków śmierci 14717. 
W Polsce potwierdzono 649 przypadków zakażenia. Siedem osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 128 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 22 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 307297. Wyleczonych 92382. Przypadków śmierci 13049. 
W Polsce potwierdzono 547 przypadków zakażenia. Pięć osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 128 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 21 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 275452. Wyleczonych 88258. Przypadków śmierci 11402. 
W Polsce potwierdzono 439 przypadków zakażenia. Pięć osób zmarło. Objętych kwarantanną jest już ponad 109 tysięcy osób.

Aktualizacja z godz. 19, dnia 20 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 263071. Wyleczonych 87351. Przypadków śmierci 11113. 
W Polsce potwierdzono 411 przypadków zakażenia. Pięć osób zmarło. Prezes Rady Minmistrów poinforwał o wprowadzeniu w kraju stanu epidemii, co oznacza, że szkoły zamknięte zostaną, co najmniej, do świąt Wielkiej Nocy. Wirus jest obecny w 163 krajach świata. Jeśli to nie jest naprawdę konieczne, nie wychodź z domu. Z powodu pandemii i faktu, że wielu ludzi pozostało w domach oznaki niewydolności zaczął okazywać światowy Internet. Komisja Europejska wystosowała apel do Netflixa, aby zmniejszył jakość streamowanych materiałów, co miało by, chociaż w części, tę sięć odciążyć. Szef Netfliksa, Reed Hastings, przychylił się do apelu. Największy serwis VOD na świecie obniży jakość streamingu na 30 dni, aby nie doprowadzić do przeciążenia europejskich sieci telekomunikacyjnych.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 19 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 218815. Wyleczonych 85113. Przypadków śmierci 8810. 
W Polsce potwierdzono 287 przypadków zakażenia. Pięć osób zmarło (ostatnia osoba zmarła w Wałbrzychu). Wirus jest obecny w 158 krajach świata. Jeśli to nie jest naprawdę konieczne, nie wychodź z domu.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 18 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 198006. Wyleczonych 81950. Przypadków śmierci 7948. 
W Polsce potwierdzono 238 przypadków zakażenia. Pięć osób zmarło (ostatnia osoba zmarła w Wałbrzychu). Najwięcej osób z potwierdzonym zakażeniem jest w woj. mazowieckim i łódzkim. 
Wczoraj UEFA podjęła decyzję, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w tym roku nie odbędą się. Przeniesiono je na rok przyszły.

Aktualizacja z godz. 21, dnia 16 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 178923. Wyleczonych 77257. Przypadków śmierci 7071. 
W Polsce potwierdzono 177 przypadków zakażenia. Cztery osoby zmarły (ostatnia osoba zmarła w Łańcucie). Najwięcej osób z potwierdzonym zakażeniem jest w woj. mazowieckim. Minister Szumowski prognozuje, że za kilka dni poziom zakażonych dojdzie do 1000 – 1500, a potem kilku tysięcy chorych.

Aktualizacja z dnia 15 marca – Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas na wczorajszej konferencji prasowej podał, że trzynaście osób w Polsce wyzdrowiało już i po zakażeniu nie wykryto u nich obecności koronawirusa. Wirus jest już obecny w 142 krajach na świecie.
W obecnej sytuacji nie powinno zwracać się już uwagi na to, czy ktoś miał kontakt z osobami, które przebywały w najbardziej narażonych rejonach świata. W chwili obecnej najważniejsze są objawy – przypomnijmy, podwyższona temperatura, kaszel, kłopoty z oddychaniem. W Chinach maleje liczba nowych przypadków zakażeń oraz śmierci związanych z zakażeniem koronawirusem (dane Narodowej Komisji Zdrowia Chin).

Aktualizacja z godz. 22, dnia 13 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 137445. Wyleczonych 69779. Przypadków śmierci 5088. 
W Polsce potwierdzono 68 przypadków zakażenia. Dwie osoby zmarły. W obecnej sytuacji nie powinno zwracać się już uwagi na to, czy ktoś miał kontakt z osobami, które przebywały w najbardziej narażonych rejonach świata. W chwili obecnej najważniejsze są objawy – przypomnijmy, podwyższona temperatura, kaszel, kłopoty z oddychaniem.

Aktualizacja z godz. 21, dnia 12 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 127863. Wyleczonych 68310. Przypadków śmierci 4718. 
W Polsce potwierdzono 51 przypadków zakażenia. Jedna osoba zmarła.

Aktualizacja z godz. 21, dnia 11 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 124913. Wyleczonych 66702. Przypadków śmierci 4589. 
W Polsce potwierdzono 31 przypadków zakażenia. Według najnowszych informacji 317 osób jest hospitalizowanych, 1193 osoby objęto kwarantanną, a 11524 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.
Włochy: ponad 12 tys. przypadków, 724 osoby już w pełni wyzdrowiały, 827 zmarło. Koronawirus pojawił się już w 122 krajach na świecie.
Nowe naukowe fakty dot. wirusa SARS-CoV-2: wirus może rozchodzić się nawet do 5 metrów i utrzymuje się w powietrzu do 30 minut. W odchodach i płynach ustrojowych wirus może przetrwać do 5 dni. Wiadomo, że dwutygodniowy okres kwarantanny jest optymalny, badania wykazały, że u około 97,5 proc. osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 dał objawy w ciągu 11,5 dnia od momentu ekspozycji. Mediana okresu inkubacji wynosi 5,1 dnia, a więc choroba daje o sobie znać najczęściej po pięciu dniach od zakażenia. Na każde 10 tys. poddanych dwutygodniowej kwarantannie, u 101 zarażonych objawy wystąpiły dopiero po jej zakończeniu. WHO zaznacza jednak, że nie ma na razie danych jaka jest skala transmisji bezobjawowej. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła także stan pandemiiPrezes Rady Ministrów podjął decyzję o zamknięciu placówek oświatowych na okres dwóch tygodni.

Aktualizacja z godz. 22, dnia 10 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 118101. Wyleczonych 64391. Przypadków śmierci 4262. W Polsce potwierdzono 22 przypadków zakażenia. W związku z epidemią we wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych. WizzAir zawiesił połączenia lotnicze z Włochami. We Włoszech liczba zakażonych przekroczyła 10 tysięcy, z czego 724 pacjentów zostało już uznanych za zdrowych. Zmarło 631 osób. Włochy ogłoszone zostały czerwoną strefą, co oznacza anulowanie imprez sportowych i kulturalnych, wprowadzenie zakazu zgromadzeń oraz ograniczenia w poruszaniu się po kraju.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 10 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 113808. Wyleczonych 63821. Przypadków śmierci 4024. W Polsce potwierdzono 17 przypadków zakażenia. We Włoszech liczba zakażonych przekroczyła 9 tysięcy, z czego 724 pacjentów zostało już uznanych za zdrowych. Zmarło 463 osoby. Włochy ogłoszone zostały czerwoną strefą, co oznacza anulowanie imprez sportowych i kulturalnych, wprowadzenie zakazu zgromadzeń oraz ograniczenia w poruszaniu się po kraju.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 9 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 110041. Wyleczonych 62000. Przypadków śmierci 3825. W Polsce potwierdzono 11 przypadków zakażenia. We Włoszech liczba zakażonych przekroczyła 7 tysięcy, z czego 622 pacjentów zostało już uznanych za zdrowych. Zmarło 366 osób.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 8 marca – Liczba potwierdzonych przypadków łącznie 106165 tysięce. Wyleczonych 59965. Przypadków śmierci 3594. W Polsce potwierdzono 6 przypadków zakażenia, w Zielonej Górze, Szczecinie (2), Wrocławiu i Ostródzie (2). Włochy 5883, z czego przypadków śmierci 233, osób wyleczonych 589.

Aktualizacja z godz. 13, dnia 7 marca – Liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 102 tysięce. W Polsce potwierdzono 6 przypadków zakażenia, w Zielonej Górze, Szczecinie (2), Wrocławiu i Ostródzie (2).

Aktualizacja z godz. 13, dnia 7 marca – Liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 100 tysięcy. W Polsce potwierdzono 5 przypadków zakażenia, w Zielonej Górze, Szczecinie (2), Wrocławiu i Ostródzie.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 6 marca – Potwierdzonych przypadków 98387, przypadków śmierci 3383. Spośród wszystkich potwierdzonych przypadków już ponad 50 procent osób w pełni wyzdrowiało – 55424. We Włoszech do tej pory zanotowano 3858 przypadki wirusa, 148 osób zmarło, 414 zostało potwierdzonych jako całkowicie wyleczone. W Polsce zanotowano 1 przypadek.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 5 marca – Potwierdzonych przypadków 95425, przypadków śmierci 3286, pełnych wyzdrowień 53396. We Włoszech do tej pory zanotowano 3089 przypadki wirusa, 107 osób zmarło, 276 zostało potwierdzonych jako całkowicie wyleczone. WHO podało, że śmiertelność kształtuje się na poziomie 3,4 procent. W Polsce zanotowano 1 przypadek.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 4 marca – Potwierdzonych przypadków 93160, przypadków śmierci 3198, pełnych wyzdrowień 50690. We Włoszech do tej pory zanotowano 2502 przypadki wirusa, 79 osoby zmarły, 160 zostało potwierdzonych jako całkowicie wyleczone. WHO podało, że śmiertelność kształtuje się na poziomie 3,4 procent.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 3 marca – Potwierdzonych przypadków 90936, przypadków śmierci 3117, pełnych wyzdrowień 47995. We Włoszech do tej pory zanotowano 2036 przypadki wirusa, 52 osoby zmarły, 149 zostało potwierdzonych jako całkowicie wyleczone. Potwierdzonego przypadku koronawirusa wciąż nie zanotowano na terenie Polski.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 2 marca – Potwierdzonych przypadków 89072, przypadków śmierci 3044, pełnych wyzdrowień 45074. We Włoszech do tej pory zanotowano 1694 przypadki wirusa, 34 osoby zmarły, 83 zostały potwierdzone jako całkowicie wyleczone. Potwierdzonego przypadku koronawirusa wciąż nie zanotowano na terenie Polski.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 1 marca – Potwierdzonych przypadków 86986, przypadków śmierci 2979, pełnych wyzdrowień 42294. We Włoszech do tej pory zanotowano 1128 przypadków wirusa, 29 osób zmarło, 46 zostało potwierdzonych jako całkowicie wyleczone.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 29 lutego – Potwierdzonych przypadków 85187, przypadków śmierci 2924, pełnych wyzdrowień 39545. We Włoszech do tej pory zanotowano 889 przypadków wirusa, 21 osób zmarło, 46 zostało potwierdzonych jako całkowicie wyleczone. W piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła globalne ryzyko wybuchu epidemii koronawirusa do bardzo wysokiego, czyli najwyższego z możliwych. Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że największym wyzwaniem do pokonania są strach i dezinformacja. Sklep Amazon usunął ze swojego asortymentu około miliona produktów, które sugerowały, że chronią lub nawet leczą infekcję koronawirusem.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 28 lutego – Potwierdzonych przypadków 83391, przypadków śmierci 2858, pełnych wyzdrowień 36593. Zauważyłem, że sporo osób błędnie odczytuje statystyki – liczba potwierdzonych przypadków to ich suma, łącznie z tymi, którzy zostali już całkowicie wyleczeni oraz osobami, które, niestety, zmarły. Chcąc poznać liczbę przypadków do tej pory potwierdzonych, ludzi wciąż zakażonych na świecie należy od łącznej sumy osób potwierdzonych odjąć sumę osób wyleczonych oraz zmarłych. We Włoszech do tej pory zanotowano 655 przypadków wirusa, 17 osób zmarło, 45 zostało potwierdzonych jako całkowicie wyleczone. Pozostaje więc 593 osoby aktualnie zakażone, chorujące.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 26 lutego – Potwierdzonych przypadków 81005, przypadków śmierci 2762, pełnych wyzdrowień 30109. We Włoszech zmarło 10 osób zarażonych koronawirusem (wszystkich potwierdzonych przypadków 322), we Francji jedna. Dotychczas nie potwierdzono żadnego przypadku występowania wirusa w Polsce. Pojawiły się natomiast pierwszy przypadki zakażeń w Chorwacji (1) i Austrii (2).

Aktualizacja z godz. 20, dnia 25 lutego – Potwierdzonych przypadków 80350, przypadków śmierci 2705, pełnych wyzdrowień 27878. Współczynnik śmiertelności nieznacznie wzrósł, obecnie wynosi ok. 3,3 procenta. We Włoszech zmarło 10 osób zarażonych koronawirusem (wszystkich potwierdzonych przypadków 322), we Francji jedna. Dotychczas nie potwierdzono żadnego przypadku występowania wirusa w Polsce. Pojawiły się natomiast pierwszy przypadki zakażeń w Chorwacji (1) i Austrii (2).

Aktualizacja z godz. 21, dnia 24 lutego – Potwierdzonych przypadków 79553, przypadków śmierci 2628, pełnych wyzdrowień 25215. Współczynnik śmiertelności nieznacznie wzrósł, obecnie wynosi ok. 3,3 procenta. We Włoszech zmarło 6 osób zarażonych koronawirusem (wszystkich potwierdzonych przypadków 230), we Francji jedna. Dotychczas nie potwierdzono żadnego przypadku występowania wirusa w Polsce.

Aktualizacja z godz. 10, dnia 23 lutego – Potwierdzonych przypadków 78817, przypadków śmierci 2462, pełnych wyzdrowień 123266. Współczynnik śmiertelności nieznacznie wzrósł, obecnie wynosi ok. 3,12 procenta.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 21 lutego – Potwierdzonych przypadków 76726, przypadków śmierci 2247, pełnych wyzdrowień 18547. Współczynnik śmiertelności nieznacznie wzrósł, obecnie wynosi ok. 2,9 procenta.

Aktualizacja z godz. 11, dnia 20 lutego – Potwierdzonych przypadków 75751, przypadków śmierci 2130, pełnych wyzdrowień 16818.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 19 lutego – Potwierdzonych przypadków 75200, przypadków śmierci 2012, pełnych wyzdrowień 14772.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 18 lutego – Potwierdzonych przypadków 73335 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 1873, pełnych wyzdrowień 12877. Na statku Diamond Princess u wybrzeży Japonii potwierdzono 454 przypadki zachorowań.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 17 lutego – Potwierdzonych przypadków 71349 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 1669, pełnych wyzdrowień 9651. 

Aktualizacja z godz. 9, dnia 16 lutego – Potwierdzonych przypadków 69258 (liczba zarażonych nie rośnie już tak lawinowo), przypadków śmierci 1775, pełnych wyzdrowień 11135. 

Aktualizacja z godz. 6, dnia 15 lutego – Potwierdzonych przypadków 67085 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 1525, pełnych wyzdrowień 8264. godz. 20 – zmarła pierwsza osoba zarażona koronawirusem na terenie Europy (Francja).

Aktualizacja z godz. 9, dnia 14 lutego – Potwierdzonych przypadków 64441 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 1383, pełnych wyzdrowień 6983. 

Aktualizacja z godz. 9, dnia 13 lutego – Potwierdzonych przypadków 60335 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 1369, pełnych wyzdrowień 6062. Nie ma w tej chwili żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. WHO przewiduje, że szczepionka na koronowirusa, który otrzymał już oficjalną nazwę Covid-19, może być gotowa w ciągu 18 miesięcy. Tymczasem w Chinach zmieniono metodologię klasyfikacji chorych. Wiąże się to ze znacznym wzrostem ilości zidentyfikowanych chorych.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 12 lutego – Potwierdzonych przypadków 45188 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 1116, pełnych wyzdrowień 4858. Nie ma w tej chwili żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. 

Aktualizacja z godz. 8, dnia 11 lutego – Potwierdzonych przypadków 43115 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 1018, pełnych wyzdrowień 4151.

Aktualizacja z godz. 8, dnia 10 lutego – Potwierdzonych przypadków 40540 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 910, pełnych wyzdrowień 3383.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 9 lutego – Potwierdzonych przypadków 37555 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 813, pełnych wyzdrowień 2778.

Aktualizacja z godz. 20, dnia 8 lutego – Potwierdzonych przypadków 34963 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 725, pełnych wyzdrowień 2394.

Aktualizacja z godz. 6, dnia 7 lutego – Potwierdzonych przypadków 31472 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 638, pełnych wyzdrowień 1574.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 6 lutego – Potwierdzonych przypadków 28289 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 565, pełnych wyzdrowień 1219. Na szczęście śmiertelność wciąż bardzo niska i dziś spadła poniżej 2 procent.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 5 lutego – Potwierdzonych przypadków 24562 (liczba zarażonych wciąż niestety lawinowo rośnie), przypadków śmierci 493, pełnych wyzdrowień 910. W Europie wirus do tej pory pojawił się już w Niemczech, Finlandii, Rosji, Belgii, Francji, Włoszech i Szwecji.

Aktualizacja z godz. 15, dnia 4 lutego – Potwierdzonych przypadków 20684, przypadków śmierci 427, pełnych wyzdrowień 725. 

Aktualizacja z godz. 18, dnia 3 lutego – Potwierdzonych przypadków 17491, przypadków śmierci 362, pełnych wyzdrowień 536. 

Aktualizacja z godz. 10, dnia 2 lutego – Potwierdzonych przypadków 14599, przypadków śmierci 305, pełnych wyzdrowień 345. Pierwszy przypadek śmierci osoby zarażonej poza Chinami, zmarł pacjent na Filipinach. We Włoszech laboratoryjnie wyizolowano koronawirusa. Oznacza to zwiększenie możliwości jego badania i w efekcie leczenia.

Aktualizacja z godz. 9, dnia 1 lutego – Potwierdzonych przypadków 11374, przypadków śmierci 259, pełnych wyzdrowień 252. Wirus jest już w Rosji, Szwecji, Hiszpanii.

Aktualizacja z godz. 18, dnia 31 stycznia – Potwierdzonych przypadków 9776, przypadków śmierci 213, pełnych wyzdrowień 187. Kolejne przypadki w Europie, tym razem dwa we Włoszech.

Aktualizacja z godz. 22, dnia 30 stycznia – Potwierdzonych przypadków 8235, przypadków śmierci 171, pełnych wyzdrowień 143.

Aktualizacja na godz. 21, dnia 29 stycznia – Kolejny przypadek w Europie. Tym razem w Finlandii.

Aktualizacja na godz. 9, dnia 29 stycznia – Zarażeń 6057, przypadków śmierci 132, całkowitych wyzdrowień 110. W Europie 4 przypadki we Francji i 4 w Niemczech.

Aktualizacja na godz. 10, dnia 28 stycznia – Zarażeń 4474, przypadków śmierci 107, całkowitych wyzdrowień 63. Pojawił się kolejny przypadek w Europie, tym razem w Niemczech.

Aktualizacja na godz. 8.20, dnia 27 stycznia – Zarażeń 2794, przypadków śmierci 80, całkowitych wyzdrowień 54.

Aktualizacja na godz. 19, 26 stycznia – Zarażeń 2116, przypadków śmierci 56, całkowitych wyzdrowień 52.

Aktualizacja z dnia 26 stycznia, godz. 10 – liczba zachorowań 2019, przypadków śmierci 56, przypadków całkowitego wyleczenia 49.

Aktualizacja z dnia 25 stycznia, godz. 14 – Zanotowano 1354 przypadki zachorowań, 41 przypadków śmiertelnych, 38 przypadków pełnego wyleczenia. W szpitalu w Wuhang zmarł 62 letni lekarz, który od początku zajmował się chorymi z koronawirusem.

Aktualizacja: 941 przypadków zachorowań – potwierdzono dwa przypadki we Francji (obecnie śmiertelność na poziomie ok. 4 procent)

Na ten moment miasto Wuhan w Chinach zostało całkowicie odcięte od świata.

Nie wiadomo na tę chwilę także jak poważny dla zdrowia człowieka jest opisywany wirus. Stan chorych w już ujawnionych przypadkach jest różny – od lekkiego po poważny (około 25 procent zarażonych jest w poważnym stanie). Naukowcy szacują, że zarażona osoba może przekazać wirusa od 1,4 do 2,5 innym osobom. Najlepszym sposobem ochrony jest na razie profilaktyka podobna do tej, jaką stosujemy w przypadku wirusa grypy, czyli mycie rąk, unikanie osób wyglądających na chore i zakrywanie twarzy przy kichaniu lub kaszlu.

W Wuhan buduje się szpital w ekspresowym tempie
Budowę specjalnego szpitala ukończono w dziesięć dni

11 milionowe Wuhan rozpoczęło prace nad budową specjalnego szpitala w którym ma znaleźć się aż tysiąc łóżek przeznaczonych dla osób chorych. Szpital powstaje w tempie ekspresowym i ma być gotowy za… sześć dni. Chińczycy podobne przedsięwzięcie już realizowali w 2003 roku. Wtedy w Pekinie w ciągu tygodnia powstał obiekt szpitalny dla osób zarażonych koronawirusem SARS.

Aktualizacja z dnia 2 lutego: Budowę szpitala ukończono w dziesięć dni.

Jeśli w najbliższych dniach planujecie podróż do Chin lub w te rejony Azji być może warto by było zrewidować swoje plany.

O koronawirusie mówi również dr Tomasz Rożek z kanału Nauka. To lubię.