Amiga swoją premierę miała 35 lat temu. Gry na ten komputer wychodzą jednak do dziś.

Amiga miała premierę (model 1000) w 1985 roku. Prawdziwym hitem była jednak pięćsetka, która debiutował na rynku dwa lata później. Szacuje się, że ten niezwykle popularny w latach 80. i na początku lat 90. komputer doczekał się około 5,5 tysiąca gier, bo tym właśnie dla większości z użytkowników był. Komputerem do gier, choć oczywiście jego mozliwości, jak na tamten okres, były dużo większe i Amiga sprawdzała się również np. w produkcji telewizyjnej czy filmowej. Amiga przestała być produkowana w 1996 roku, ale jej fandom wciąż żyje. Potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt, że społeczność skupiona wokół tych wyjątkowych maszyn od tylu lat nie tylko pielęgnuje pamięć o Przyjaciółce, nie tylko ratuje te komputery od zapomnienia czy zniszczenia na składowiskach elektrozłomu, nie tylko wciąż gra w tytuły z jej potężnej biblioteki gier, ale wciąż także tworzy nowe, ciekawe tytuły, które dziś są w stanie wyciskać z tego archaicznego sprzętu więcej, niż kiedykolwiek. Mamy więc rok 2020, a na Amigę wciąż pojawiają się nowe gry. Oto kilka z nich wydanych całkiem niedawno.

Worthy

W Worthy gracz wciela się w rolę chłopaka, który musi zebrać określoną na każdym etapie ilość diamentów, które następnie musi ofiarować swojej dziewczynie. Bo jak wiadomo, najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty. W grze do pokonania mamy 40 poziomów,oczywiście im wyższy, tym gra staje się trudniejsza. Pojawiają się w niej wrogowie, wystrzeliwane ze ścian strzały, proste zagadki logiczne, i inne. Gra działa na Amidze 500 z 1MB pamięci RAM. Świetna 32 kolorowa grafika nadaje styl grze do tego stopnia, że jest spora szansa, że będziecie się przy niej bawić lepiej, niż przy niejednym z obecnych megatytułów. Worthy to produkcja PixelGlass.

ReshootR 

To gra z gatunku scrolling shootera, czyli gatunku w którym ekran nieustannie porusza się w prawą stronę, a my jako gracz sterujemy jakimś obiektem, w tym przypadku statkiem kosmicznym, a naszym zadaniem jest zestrzelenie wszystkiego, co będzie zmierzać w naszą stronę. Piękna, kolorowa grafika i nie mniej świetny soundtrack zapewnią sporo zabawy. ReshootR ma jednak nieco większe wymagani, niż powyżej opisywany Worthy i do jej uruchomienia będziecie potrzebować Amigii 1200, 400 lub CD32 z 2MB fast RAM lub więcej.

Tiny Little Slug

Jeśli jednak interesuje was gra w której nie ma jakiejkolwiek broni to Tiny Little Slug jest tytułem dla was. W grze wcielamy się w postać ślimaka, którego zadaniem jest, po prostu, unikanie innych postaci w uniwersum gry. Razem z postępem w grze nasz mały ślimak otrzymuje dodatkowe umiejętności, np. możliwość skakania. W TLS zagracie na gołej Amidze 500. 

Rotator

Kolejna propozycja to gra Rotator studia Psytronik, którą możecie nabyć pięknie wydaną w pudełku, na dwóch dyskietkach 3,5 calowych. To platformówka w której kierujecie ciągle poruszającym się dyskiem, a waszym zadaniem jest zebranie wystarczającej ilości diamentów do otwarcia portalu do kolejnego etapu. Rotator to tytuł w który zagracie na Amidze 500+, 600 i 1200. Na ekranie w grze są aż 64 kolory!

Metro Siege

Ostatnią propozycją na dziś jest Metro Siege, ponownie od PixelGlass. Trzech wielkich szefów gangów zjednoczyło się, aby przejąć kontrolę nad Metro City. Kto, jako jedyny, możeich powstrzymać? Oczywiście, że ty. Metro Siege to fantastyczna, czerpiąca z najlepszych wzorców, chodzona bijatyka, która zapewni ci świetną zabawę. Zagrasz w nią na AMidze 500 z 1MB RAMu. Jest opcja gry w dwie osoby, a więc zabawa może być jeszcze lepsza.

Nie mam Amigi, jak żyć?

Oczywiście posiadanie Amigi w roku 2020, jeśli jakaś akurat nie została ci od czasów dzieciństwa, to nie lada luksus. Komputery te, jeśli pojawiają się w serwisach aukcyjnych, kosztują ładnych kilkaset złotych za model 500, do kilku tysięcy za modele 1200 i 4000. Jest jednak rozwiązanie w postaci emulatorów. Najpopularniejszym amigowym emulatorem na komputery PC jest WinUAE. Jest to oprogramowanie darmowe, dostępne do pobrania na stronie producenta. Do poprawnego funkcjonowania emulatora potrzebować będziemy także ROMu, czyli odpowiedniego kickstartu. W zależności od wersji jaką wybierzemy będzie to koszt od 50 do 220 złotych. Oprogramowanie to możemy zakupić w pakiecie Amiga Forever. Z naszego punktu widzenia potrzebować będziemy kickstarty najpopularniejsze, czyli w wersji 1.3, 2.0 i 3.1. Najwygodniejszym rozwiązaniem może okazać się zakup całego pakietu Amiga Forever, czyli gotowego do bezpośredniego uruchomienia emulatora.  To 30 euro w wydaniu Cloanto. W takim zestawie otrzymujemy legalne kickstarty niemal wszystkich maszyn, jakie nosiły logo Amiga na obudowie. Dodatkowo do dyspozycji mamy ponad sto produkcji demoscenowych i drugie tyle gier. Zestaw Amiga Forever pozwala po zainstalowaniu bezpośrednio uruchamiać archiwa gier tak, jak uruchamia się każdy inny program na pececie.

Amiga 1200
I ona, cała na biało. Amiga 1200

Prezentowane powyżej gry możecie zakupić na stronach producentów (Metro Siege będzie dostępny wkrótce) lub (Worthy) w sklepie amiga.net.pl w wersjach na fizycznych nośnikach lub w wersji elektronicznej. Domyślnie sterowanie w emulatorach odbywa się za pomocą klawiatury. Nie jest to jednak ani zbytnio wygodne, ani nie daje zbytniej przyjemności z gry. A co jeśli chcielibyśmy podłączyć do peceta swój stary joystick z wejściem 9pin? I na to jest rozwiązanie. Istnieją odpowiednie przejściówki, które pozwolą na podłączenie takiego joysticka do komputera za pomocą gniazda usb. Przejściówki takie znajdziemy np. na Allegro. Oczywiście możecie również podłączyć do PC wygodny pad swojej konsoli, lub inny posiadany kontroler.

Nadchodzą święta, może akurat skusicie się na nostalgiczną podróż w przeszłość z Amigą?