Niemiecki komitet d.s. szczepień rekomenduje, aby szczepionka AstraZeneca była podawana jedynie osobom w wieku od 18 do 64 roku życia.
Stiko, czyli niemiecki komitet d.s. szczepień rekomenduje, aby szczepionka AstraZeneca, która wkrótce ma zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską do użycia na terenie Unii Europejskiej, była podawana jedynie osobom w wieku od 18 do 64 roku życia. Nie ma wystarczająco przekonujących danych dotyczących efektywności u osób powyżej 65 roku życia – czytamy w komunikacie przekazanym przez niemieckie Ministerstwo Zdrowia.
AstraZeneca na początku tego tygodnia zaprzeczała, że szczepionka nie jest efektywna w przypadku osób starszych. Dane mówią, że szczepionka jest tak samo efektywna w przypadku starszych, jak i młodszych osób, powiedział Die Welt Pascal Soriot, Chief Executive w AstraZeneca. Po wydaniu oświadczenia przez niemiecki komitet przedstawiciele firmy jeszcze nie wypowiadali się oficjalnie. W Niemczech, podobnie jak w wielu innych krajach na świecie, osoby starsze oraz te mieszkające w domach opieki i domach pomocy społecznej są ujęte w pierwszych terminach do zaszczepienia.
Szczepionka AstraZeneca i Uniwersytetu Oksforda zatwierdzona została dotychczas do użycia, między innymi, na terenie Wielkiej Brytanii, Indii, na Węgrzech, w Maroku, Brazylii, Argentynie i Meksyku. Dotychczas nie napływały stamtąd żadne informacje o słabszym działaniu preparatu na osoby powyżej 65 roku życia.
AstraZeneca podaje, że średnia skuteczność szczepionki wynosi 70 procent. Najbardziej efektywne okazuje się podanie połowy dawki w pierwszym i całość dawki w drugim szczepieniu. Wtedy skuteczność osiąga najwyższy, 90 procentowy poziom. AstraZeneca to szczepionka inna, niż dotychczas zatwierdzane na terenie Unii. Powstała w technologii wektorowej, co oznacza, że opiera opiera się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Dla przykładu mogą być to wirusy szczepionkowe, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w przeszłości lub wirusy, które nie mogą powodować choroby u człowieka. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Zalety szczepionek wektorowych to wywoływanie silnej odpowiedzi immunologicznej przy podaniu małej dawki, brak możliwości wywołania choroby, bezpieczeństwo i stabilność.
Zobacz więcej