26 kwietnia 1986 roku nastąpiła awaria reaktora jądrowego w Czarnobylu na Ukrainie. Przegrzanie i częściowe stopienie rdzenia reaktora spowodowało wybuch wodoru a w efekcie rozerwanie obudowy reaktora i ścian budynku w którym się mieścił. Do atmosfery dostał się wtedy radioaktywny pył grafitu oraz uranu. Swoją elektroniczną wersję Czarnobyl miał dokładnie 13 lat później.
Złośliwe oprogramowanie Win95.CIH dokonywał nie lada zniszczeń, dlatego też nadano mu nazwę miejscowości w której kilkanaście lat wcześniej wydarzyła się katastrofa elektrowni jądrowej. Pierwsze informacje o nim pojawiły się już w 1998 roku, ale swój pierwszy ładunek odpalił dokładnie w datę rocznicy Czarnobyla w roku 1999.
Autorem Czarnobyla był Chen Ing-Hau (Chen Ing Hau = CIH), ówczesny student Uniwersytetu Tatung na Tajwanie. Jak sam przyznał stworzył to oprogramowanie w odpowiedzi na niezwykłą butę producentów oprogramowania antywirusowego w tamtym czasie. Po wymknięciu się kodu CIH spod kontroli dokonywał on nie lada zniszczeń. Najczęściej zamazywał pierwsze sektory dysku twardego, atakował także pewne rodzaje BIOSu powodując w większości przypadków fizyczne uszkodzenie płyty głównej. Czarnobyl atakował systemy operacyjne z rodziny Windows w wersji 95, 98 oraz ME. Nazwa Czarnobyl została nadana mu właśnie z powodu jego uaktywnienia się w rocznicę słynnej awarii na Ukrainie. inną nazwą, która funkcjonowała w ujęciu do CIH był Spacefiller. W późniejszych latach kod CIH wracał jeszcze w postaci odmiany wirusa LoveLetter oraz CIH.1106.
We wrześniu 2000 roku Chen Ing-Hau został aresztowany, ale nigdy nie przedstawiono mu zarzutów.
Zobacz więcej