Choć w ostatnich dniach statystyki epidemiczne poprawiły się i widać już na horyzoncie normalność, to koronawirus wciąż nie odpuszcza. Rząd powoli jednak postanowił dać Polakom odetchnąć i, stopniowo, w maju luzowane będą dotychczasowe obostrzenia.

Narodowy Program Szczepień idzie dobrze, wykonano już ponad 10 milionów szczepień, a statystyki pandemiczne w naszym kraju z ostatnich dni pozwalają z nadzieją spoglądać na zbliżający się sezon urlopowy. Także rząd postanowił dać polakom nieco wytchnienia i przedstawił na dzisiejszej konferencji prasowej, po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, plan luzowania obostrzeń w maju.

Przedstawiony plan ma pięć etapów. Pierwszy z nich rozpoczyna się już z poczatkiem maja i polega na wprowadzeniu jednolitych zasad bezpieczeństwa w całym kraju. Polegają one na umożliwieniu uprawiania sportu na świeżym powietrzu – w limicie do 50 osób – i uprawiania sportu w obiektach krytych oraz na basenach – dla zorganizowanych grup dziecięcych i młodzieżowych, z maksymalnie 50 procentowym obłożeniem dla danego obiektu. Od 4 maja otwierają się również instytucje kultury – galerie sztuki i muzea. Tutaj obowiązywał będzie limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni i działanie w reżimie sanitarnym. Zostaną otwarte również galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane. Nabożeństwa w kościołach od 4 maja również obłożone będą podobnymi restrykcjami, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. W szkołach podstawowych już po majowym weekendzie rozpocznie się nauka w trybie stacjonarnym, dla klas I-III.

Trzeci etap luzowania obostrzeń rozpocznie się 8 maja i dotyczyć będzie hoteli. Będą otwarte dla gości, ale z 50 procentowym obłożeniem oraz w reżimie sanitarnym. Zamknięte w nich również będą restauracje i strefy wellness oraz spa. Od 15 maja (etap czwarty luzowania) na świeże powietrze wyjdziemy już bez maseczki. Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy osób spadnie poniżej 15. Obowiązek zakrywania ust i nosa wciąż pozostaje w mocy w pomieszczeniach zamkniętych. Od połowy maja otwarte zostaną również ogródki restauracyjne – w reżimie sanitarnym i w limicie osób przypadających na jeden stolik. Od 15 maja wrócić mają do szkoły również pozostali uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich klas I-IV. Nauka odbywać ma się w trybie hybrydowym, co oznacza, że w jednym tygodniu część uczniów będzie miało zajęcia w trybie stacjonarnym, a druga część w trybie zdalnym. Do 25 procent obłożenia obiektu zostanie również w połowie maja zwiększona pojemność obiektów sportowych na świeżym powietrzu.

Ostatni etap wejdzie w życie 29 maja. Wtedy wrócimy na siłownie i do klubów fitness, z limitem jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Wszyscy uczniowie wrócą również do szkół w normalnym trybie, otwrate zostaną kina i teatry (z 50 procentowym obłożeniem i w reżimie sanitarnym). Pójdziemy również legalnie na imprezę, wesele czy komunię. Obowiązywał będzie jednak limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym, czyli m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej).

Od 9 maja skierowania na szczepienia wystawione zostaną dla ostatnich roczników, czyli osób urodzonych w latach 2000-2003. Według wcześniejszych słów przedstawicieli rządu do końca sierpnia każdy dorosły Polak ma otrzymać co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Szczepienia są aktualnie jedyną możliwością wyjścia z epidemii.

 

{loadmoduleid 1126}