Chiny jako drugie państwo wysłało z powodzeniem swój obiekt badawczy na Marsa. Bezzałogowiec Tianwen-1 historycznego wyczynu dokonał w sobotę, 14 maja.

Chiny to drugie, po Stanach Zjednoczonych, państwo, które zdołało wysłać na Marsa statek kosmiczny. Bezzałogowy Tianwen-1 wylądował na powierzchni czerwonej planety w sobotę, 14 maja, w okolicy miejsca nazywanego przez naukowców Utopia Planitia. To równina na Marsie, znajdująca się w północnej okolicy okołobiegunowej, w obrębie nizin Vastitas Borealis. Gratulacje wszystkim zaangażowanym w misję złożył prezydent Chin, Xi Jinping.

Łazik Zhurong, który razem z lądownikiem znalazł się na powierzchni Marsa, będzie miał teraz za zadanie sprawdzenie miejsca lądowania, zanim opuści platformę i uda się na dalszą eksplorację. W kolejnych krokach będzie miał za zadanie zbadanie atmosfery najbliższej Ziemi planety oraz jej gleby. W tym celu wykonywać może odwierty. Misja Tianwen-1 rozpoczęła się kilka dni po starcie Hope, pierwszej i najbardziej ambitnej międzyplanetarnej misji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Celem Hope była jednak orbita Marsa. Tianwen-1 to druga, ale pierwsza samodzielna misja Chińczyków na Marsa. Pierwsza, którą realizowano wspólnie z Rosjanami w 2011 roku, nie zdołała opuścić ziemskiej orbity.

Do dziś człowiek podjął już 38 prób wysłania sondy w kierunku Marsa. Z powodu sporej liczby nieudanych prób, przyrównuje się czasami przestrzeń w pobliżu Marsa do Trójkąta Bermudzkiego. 10 misji zakończyło się awarią, zanim sonda dotarła na orbitę okołoziemską, bądź nie powiódł się odlot na trajektorię międzyplanetarną (w tym 9 na pierwszych 13 startów). Cztery sondy zostały pomyślnie wysłane w kierunku Marsa, jednak przestały przesyłać sygnał, zanim dotarły do celu (trzy rosyjskie i jedna japońska). Pięć sond nie udało się wprowadzić na orbitę, bądź zamilkły bardzo szybko. Fiaskiem zakończyło się także 6 (w tym 4 radzieckie) spośród 11 lądowań na Marsie. Za sukces można uznać 3 misje przelotowe, 10 orbitalnych i 5 lądowań. Należy dodać, że 5 misji, które dotarły do Marsa, posiadały zarówno moduły orbitalne, jak i lądowniki. Licząc więc je podwójnie, 18 z 42 próbników zakończyło się sukcesem, w tym 18 z 32, które pomyślnie zostały wysłane w kierunku Marsa. Dzięki nim Mars jest najlepiej dziś poznaną (poza Ziemią) planetą Układu Słonecznego.

{loadmoduleid 1123}