Tim Berners-Lee, twórca usługi www, w 1993 roku oddał światu swój pomysł za darmo. Teraz otrzymał przysługujące mu za to pieniądze.
Twórca usługi www, Tim Berners-Lee, sprzedał kod źródłowy world wide web, jako token NFT, na licytacji za 5,4 miliona dolarów. Możnaby powiedzieć, że tym samym odebrał to, co należało mu się za stworzenie Internetu w dzisiejszej formie, a co oddał w 1993 roku ludzkości za darmo.
Co to jest NFT?
NFT, czy non-fungible token to zasób cyfrowy, który nie ma swojego odpowiednika. To unikalny, cyfrowy przedmiot, którego nie można skopiować, nie ma takiego drugiego, ma swoją unikalna wartość i nie można go, bez zgody właściciela, zbyć. Historia NFT sięga 2012 roku i tzw. colored coins – podstawowych jednostek bitcoina, które wykorzystywano jako kupony, przedmioty kolekcjonerskie, czy tokeny dostępu. W 2017 roku technologia ta zyskała na popularności za sprawą gry CryptoKitties w której handlować można było i adoptować wirtualne koty. Od jakiegoś czasu NFT wykorzystywane jest również przez artystów czy celebrytów, którzy swoje dzieła opatrywane NFT zaczęli sprzedawać na aukcjach. Amatorzy technologii blockchain, mając nadzieję na wzrost ich wartości, kupują je, podobnie jak miłośnicy dzieł sztuki.
Tim Berners-Lee swoje NFT sprzedał na aukcji domu Sotheby’s nieujawnionemu kupującemu. Cena wywoławcza opiewała na 1000 dolarów. W skład oferowanego przez Bernersa-Lee tokena wchodziły oryginalne pliki kodu źródłowego, animacja na której widać pisanie kodu, list od twórcy oraz cyfrowy plakat symbilizujący kod, także autorstwa sir Tima Bernersa-Lee.
Co stworzył Berners-Lee?
Tim Berners-Lee stworzył interentową usługę world wide web, która, poprzez hiperłącza, łączyła wiele miejsc w sieci. Usługa napisana została w 1989 roku, napisał również pierwszą przeglądarkę internetową Mosaic oraz zbudował pierwszy serwer do obsługi www. Berners-Lee nie opatentował swojej pracy, zamiast tego, w 1993 roku udostępniono ją publicznie na zasadzie otwartej licencji, co oznaczało, że każdy mógł od tej pory do woli korzystać z dostępnej dokumentacji, tworzyć serwery oraz strony www. Pierwsza, stworzona przez Tima Bernersa-Lee strona, istnieje do dziś pod adresem http://info.cern.ch/.
Decyzję o uwolnieniu usługi www podjęło CERN (The European Organization for Nuclear Research). Dziś uważa się, że był to jeden z najważniejszych momentów w historii rozwoju globalnej sieci.
W zasadzie napisanie, że Berners-Lee sprzedał kod źródłowy www w powyższym opisie jest pewnym (może nawet znacznym) uproszczeniem. O tym, co właściciwie sprzedał twórca mówi on sam.
Nie sprzedaję Internetu, nie będziecie musieli od teraz za niego płacić. W zasadzie to nie sprzedaję nawet kodu źródłowego, który napisałem. Sprzedaję jedynie pewien obraz, stworzony przeze mnie za pomocą Pythona (język programowania, przyp. red.), który ukazuje to, jak wyglądałby ten kod, gdyby powiesić go na ścianie z moim podpisem.
Sprzedany kod Bernersa-Lee nie jest najdroższym NFT do tej chwili. Dom aukcyjny Christie’s w marcu tego roku sprzedał NFT autorstwa Mike’a Winklemanna – była to kolekcja grafik pt. Everydays — The First 5000 Days – za 69,3 miliona dolarów.
Zobacz więcej