System unijnych certyfikatów covidowych w Unii Europejskiej uruchomiony został 1 lipca. Polska jest częścią systemu od samego początku.
Komisja Europejska potwierdziła, że centralna infrastruktura informatyczna związana z systemem unijnych certyfikatów covidowych będzie technicznie gotowa już 1 czerwca. Od tej daty rozpoczał się okres przyłączania krajowych serwerów poszczególnych państw członkowskich, który zakończył się uruchomieniem całego systemu w UE dziś, czyli 1 lipca. Polska jako jedno z pierwszych państw członkowskich wypracowała już krajowy certyfikat szczepienia oparty na kodzie QR służącym prezentacji i weryfikacji wąskiego zakresu zanonimizowanych danych. Dostęp do certyfikatu ma każda zaszczepiona w Polsce osoba w ramach Internetowego Konta Pacjenta. System Unijny Certyfikat Covid zastąpił dotychczasowe rozwiązanie krajowe w zakresie zaświadczeń o szczepieniu w ramach IKP, rozszerzając jego funkcjonalności. Unijny certyfikat dostępny jest również w aplikacji mObywatel.
Co zawiera unijny certyfikat Covid-19?
Unijny certyfikat covidowy jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę Covid-19, została zaszczepiona przeciwko Covid-19 lub posiada negatywny wynik testu na Covid-19. Certyfikat może być wydany w formie papierowej lub elektronicznej i ma formę kodu QR. Wydawany jest nieodpłatnie w języku narodowym oraz języku angielskim. Ważny jest we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Certyfikaty będą również weryfikowane przez dedykowane rozwiązanie Straży Granicznej. Aktualnie certyfikat dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP i mObywatel.
Komisja Europejska przewiduje, że rozporządzenie w zakresie Unijnego Certyfikatu Covid zacznie obowiązywać 1 lipca, ale nie wszystkie kraje UE mogą być do tego systemu podpięte od pierwszego dnia. Możliwy jest także sześciotygodniowy okres przejściowy dla krajów, które wymagać będą więcej czasu na wprowadzenie tych cyfrowych rozwiązań. W razie wątpliwości aktualnie obowiązujące obostrzenia w poszczególnych krajach Unii sprawdzić można za pomocą aplikacji Re-Open EU.
Zobacz więcej