Policja ma dysponować najlepszymi instrumentami, rozwiązaniami i kompetencjami do walki z cyberprzestępczością. Pomóc ma w tym powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. O powstaniu nowej służby poinformował na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.
W trakcie konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki poinformował o powołaniu Centralnego Biura Cyberprzestępczości. Minister Mariusz Kamiński, który również wziął udział w konferencji, ogłosił, że gotowy jest już projekt ustawy przygotowanej przez MSWiA w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji.
Chcemy, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby. Potrzebne będą bardzo zdecydowane kroki, aby stworzyć nową jakość. To niezbędne w stosunku do skali zagrożenia.
Do służby zakwalifikowani mają być najlepsi specjaliści, którzy otrzymają stałe dodatki w wysokości od 70 do 130 procent przeciętnego uposażenia w Policji. W tym celu powołano również specjalny fundusz w wysokości pół miliarda złotych.
Aktualnie międzyresortowo pracujemy nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Mam nadzieje, że uda nam się uzyskać ponadpolityczną zgodę dla rozwiązań, które w niej zaproponujem, powiedział Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o Policji, nową jednostką będzie kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji. Komendanta CBZC będzie powoływał (spośród oficerów Policji) i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego Policji. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką jednolitą w skali kraju, z siedzibą w Warszawie. W procesie naboru do służby zwalczania cyberprzestępczości pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariuszom CBZC będzie przysługiwać w pełni możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o Policji.
Kandydaci, którzy będą chcieli słuzyć w CBZC będą rekrutowani poza zwykłą ścieżką naboru do Policji. W ich przypadku zrezygnowano z testów sprawnościowych. Atrakcyjnie, póki co, brzmia także zarobki takich funkcjonariuszy. Minister Kamiński wskazał, że będzie to pomiędzy 10 a 15 tysięcy złotych netto. Do 2025 słuzba ma zatrudniać nawet 1800 specjalistów.
Specjaliści Niebezpiecznika kibicują takiemu rozwiązaniu, wskazując jednak problemy z jakimi mogą spotkać się władze przy organizacji tej służby. Jednym z nich jest odpowiedni dobór specjalistów. Atrakcyjne, jak na polskie realia, warunki finansowe mogą spowodować odejście specjalistów z juz istniejących organizacji zajmujących się cyberbezpieczeństwem, takich jak np. CERT-y poziomu krajowego. Destabilizacja już istniejących organizacji z pewnością nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w polskiej cyberprzestrzeni. Jest to jednak ruch dobry, choć spóźniony, a powstawaniu nowej służby z pewnością będziemy się bacznie przyglądać.
{loadmoduleid 1126}
Zobacz więcej