Pierwsze próbki marsjańskich skał zostały zebrane. Na Ziemię trafią jednak dopiero za więcej niż 10 lat.

Łazik Perseverance, który eksploruje Marsa pierwsze próbki skał tej planety miał zebrać w sierpniu, ale to się nie udało. Dziś wiemy już, że kolejna próba okazała się skuteczna i pierwsze marsjański skały zostały już zabezpieczone. Zanim jednak trafią na Ziemię i zostaną zbadane minie wiele lat.

Pierwsze próbki powierzchni Marsa zebrane zostały w ubiegłym tygodniu, w okolicach skały, którą badacze nazwali Rochette. W skale wydrążony został otwór za pomocą wiertła umieszczonego na końcu dwumetrowego ramienia do pobierania próbek. Następnie oderwana za pomocą specjalnego mechanizmu część skały została wessana i zamknięta w tubie na próbki. Dla potwierdzenia, że próbki na pewno tym razem znajdują się w pojemniku, łazik umieścił ramię próbkujące w oku kamery, która uchwyciła materiał wewnątrz pojemnika.

Na zdjęciu marsjańska skała z której łazik Perseverance pobrał pierwszą próbkę do przyszłych badań
Skała z której łazik Perseverance pobrał pierwszą próbkę do badań

Perseverance na Marsie wylądował w lutym tego roku. Jego misją jest zebranie próbek marsjańskiej ziemi i skał do badań, a także sprawdzenie hipotezy o istnieni na powierzchni tej planety, w przeszłości, jakichś form życia. Perseverance w pewnym momencie podrzuci zebrane próbki do umownego, w tej chwili jeszcze nieokreślonego miejsca, skąd zabierze je inny robot wysłany na Marsa i wystrzeli je na orbitę. Stamtąd z kolei odbierze je specjalny statek kosmiczny zbudowany przez Europejską Agencję Komisczną i bezpiecznie przetransportuje na Ziemię. Wszystko to wydarzy się po roku 2030.


{loadmoduleid 1169}