Tegoroczny Nobel z chemii otrzymało dwóch naukowców, za zastosowanie metody obejmuje badania nad nowymi farmaceutykami, a także pomaga uczynić chemię bardziej ekologiczną.
Benjamin List i David MacMillan to laureaci tegorocznego Nobla w dziedzinie chemii. Nagrodę przyznano im, jak uzasadniał Komitet Noblowski, za rozwój asymetrycznej organokatalizy.
Nagrodzeni badacze nie pracowali wspólnie. Niezależnie od siebie odkryli trzeci rodzaj katalizatorów, asymetryczną organokatalizę – która opiera się na małych cząsteczkach organicznych. W chemii katalizatorem nazywa się substancje, które kontrolują i przyspieszają reakcje chemiczne, nie stając się częścią produktu końcowego. Dotychczas znano jedynie katalizatory w postaci metali i enzymów. Odkrycie trzeciego, asymetrycznej organokatalizy, jest genialne w swojej prostocie, mówi Johan Åqvist, przewodniczący Komitetu Noblowskiego ds. Chemii.
Katalizatory organiczne mogą być wykorzystywane do prowadzenia wielu reakcji chemicznych. Wykorzystując je naukowcy mogą wydajniej konstruować wszystko, od nowych farmaceutyków po cząsteczki, które mogą wychwytywać światło w ogniwach słonecznych. List to urodzony w 1968 roku Niemiec, obecnie dyrektor Max-Planck-Institut für Kohlenforschung w Mülheim an der Ruhr. MacMillan to jego równieśnik, Anglik jest obecnie profesorem na Princeton University.
Zobacz więcej