Koreański minister handlu na antenie CNBC powiedział, że jego kraj wdraża procedurę zarządzania ryzykiem oraz system wczesnego ostrzegania, które mają uchronić przed niedoborem kluczowych dostaw dla sektora produkcyjnego.

Kryzys rosyjsko-ukraiński niesie za sobą, oprócz realnej groźby wybuchu konfliktu zbrojnego, niemal w samym środku Europy, również kłopoty dla, i tak już wątłego, światowego łańcucha dostaw i rynku cen energii. Koreańczycy, których zapotrzebowanie na energię w ponad 90 procentach zaspakajane jest z importu przyglądają się sytuacji geopolitycznej i wdrażają procedurę zarządzania ryzykiem oraz system wczesnego ostrzegania, które mają zminimalizować ewentualny niedobór kluczowych dostaw dla sektora produkcyjnego. O rozwiązaniach tych, na antenie CNBC, mówił koreański minister handlu, Yeo Han-koo.

Kluczowym elementem koreańskiej polityki eksportowej są motoryzacja, układy scalone oraz inna elektronika. 

System, jak nazwał go minister, wczesnego ostrzegania ma polegać na ciągłemu monitorowaniu rynku kluczowych dla państwa surowców i reagowaniu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek czerwonych flag w tym zakresie. W grę wchodzi nawet wdrożenie systemu gromadzenia zapasów lub system wymiany barterowej z innymi krajami. Globalny niedobór półprzewodników, który niemal od początku pandemii występuje na całym na świecie, mógłby, zdaniem Hana-koo, zostać zminimalizowany poprzez ściślejszą wpółpracę międzynarodową.

Bardzo ważne jest, aby utrzymać naprawdę ścisłą współpracę międzynarodową w zarządzaniu tym krytycznym łańcuchem dostaw półprzewodników, baterii lub pojazdów elektrycznych. Korea Południowa rozwija sieć partnerstwa w zakresie półprzewodników i innych krytycznych przemysłowych łańcuchów dostaw, powiedział.

{loadmoduleid 1123}