6 sierpnia 1991 roku świat ujrzała pierwsza strona internetowa. Jej autorem był sir Tim Berners – Lee i była to prosta strona z tekstem i hiperlinkami.

Pierwsza strona internetowa w historii powstała na komputerze NExT (firma, którą założył Steve Jobs po zwolnieniu z Apple) w siedzibie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Autorem prostej strony składającej się z tekstu i podlinkowanych do innych stron słów był sir Tim Berners-Lee. Wcześniej ten urodzony w 1955 roku w Londynie naukowiec stworzył koncepcję “zarządzania informacjami”, co było początkiem usługi www. Miało to miejsce 12 marca 1989 roku. Przygotowanie strony, usługi serwerowej, wykorzystanie protokołu http oraz napisanie prostej przeglądarki internetowej zajęło półtorej roku. Strona była gotowa tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1990 roku, ale upubliczniona została dopiero 6 sierpnia 1991 roku. Pierwotnie rozwiązanie to miało ułatwić wymianę informacji pomiędzy pracownikami instytucji. Jak wspomniałem wcześniej serwerem strony był komputer NExT do którego Berners-Lee przyczepił karteczkę z napisem “nie wyłączać, to jest serwer”. Pierwsze odwiedziny strona zanotowała 23 sierpnia.

Usługa www została udostępniona publicznie w roku 1993 roku na zasadzie otwartej licencji, co oznaczało, że każdy mógł do woli korzystać z dostępnej dokumentacji, tworzyć serwery oraz strony www. W tym samym roku stworzono także pierwszą przeglądarkę internetową o nazwie Masaic. W Polsce pierwsza strona internetowa powstała już w 1993 roku. Nosiła nazwę Polska Strona Domowa i była autorstwa Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Do końca 93 roku online było już około 500 stron. Pierwsza, stworzona przez Tima Bernersa-Lee strona, istnieje do dziś pod adresem http://info.cern.ch/.

Pierwsza przeglądarka internetowa
Mosaic – pierwsza przeglądarka internetowa

 W roku 1994 Berners-Lee założył na MiT wespół z CERN World Wide Web Consortium (W3C).

PS. Moja przygoda z Internetem i www zaczęła się w 1998 roku. Pamiętam, że ogromne wrażenie w tamtym czasie zrobił na mnie chat stworzony przy okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej, Francja 98. Do komunikowania używało się wtedy IRC-a. Gadu Gadu powstało dopiero w 2000 roku i od razu stało się hitem.