Według współzałożyciela Microsoftu, Billa Gatesa, powstanie sztucznej inteligencji (AI) jest w historii technologii wydarzeniem równie ważnym co powstanie Internetu, czy komputera osobistego.
Według Billa Gatesa naprawdę znaczących momentów w historii technologii było kilka. Są to powstanie mikroprocesora, Internetu, komputera osobistego i telefonu komórkowego. Zdaniem współzałożyciela Microsoftu do tego grona dołączyła właśnie sztuczna inteligencja, która, zdaniem jednego z najbogatszych ludzi na świecie, jest najważniejszym technologicznym osiągnięciem ludzkości od dekad.
Sztuczna inteligencja (AI), zmieni sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują, korzystają z opieki zdrowotnej i komunikują się ze sobą, napisał Gates na swoim blogu.
Gates w swoim wpisie powołuje się na technologię, która stoi za niezwykle popularnymi w ostatnim czasie narzędziami, takimi jak ChatGPT. To stworzone przez OpenAI narzędzie, które pozwala uzyskiwać niezwykle przekonujące odpowiedzi na zadanie pytania. W styczniu tego roku Microsoft zainwestował w twórców ChatGPT 10 miliardów dolarów. Microsoft wykorzystuje już obecnie to oprogramowanie do ulepszania swoich usług, m.in. przeglądarki Bing i rzuca tym samym wyzwanie dominującej na świecie przeglądarce Google’a. A Google z kolei odpowiada swoją wersją ChataGPT w postaci Google Bard.
Microsoft i OpenAI współpracują zresztą już od 2016 roku. Microsoft zamierza wykorzystywać GPT nie tylko w Bing. Od dłuższego czasu trwają podobno testy tej technologii wewnątrz pakietu Office. Chodzi o autouzupełnianie treści w Wordzie, ale Microsoft zamierza wykorzystywać jej możliwości również w PowerPoincie czy Outlooku. W tym ostatnim technologia ta mogłaby np. pomagać w automatycznym tworzeniu profesjonalnej wiadomości e-mail, stworzonej na podstawie kilku podanych wskazówek.
Gates widzi również AI w służbie ratowania życia. Szczególnie użyteczna ma być, zdaniem byłego CEO, w krajach nisko rozwiniętych w których wiele dzieci umiera w czasie pierwszych pięciu lat życia. Jego zdaniem AI zastąpi w pewnych czynnościach personel medyczny, który obecnie jest tam mało wydajny.
{loadmoduleid 1123}
Zobacz więcej