18 kwietnia 1938 roku na kartach komiksu po raz pierwszy pojawił się Superman.

Superman, nadczłowiek, pochodzący z odległej planety Krypton, którego charakteryzuje supersiła, umiejętność latania, rentgen w oczach oraz jeszcze kilka przydatnych w walce ze złem cech w popkulturze pojawił się na kartach pierwszego wydania komiksu Action Comics, 18 kwietnia 1938 roku (data okładkowa czerwiec 1938). Postać wykreowana przez Jerrego Siegela i Joe Shustera zapoczątkowała także erę popularności na superbohaterów, która zasadniczo trwa do dziś i to dziś właśnie ma się lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej. 

Okładka pierwszego numeru Action Comics

Pierwszy numer Action Comics kosztował 30 centów. Nakład pierwszego numeru to 200 tysięcy egzemplarzy, które rozeszły się niemal natychmiast. Niedługo po premierze popularność Supermana sprawiła, że sprzedawano miesięcznie blisko milion egzemplarzy komiksu. Sama obecność człowieka ze stali na okładce pierwszego numeru, według słów założyciela Action Comics Jacka Liebowitza, to czysty przypadek wynikający z presji czasu i chęci umieszczenia na froncie jakiejś ekscytującej postaci. W 2014 jeden z oryginalnych pierwszych numerów tego kimiksu sprzedany został na aukcji za ponad 3,2 miliona dolarów – co do dziś pozostaje rekordem w świecie opowieści graficznych. Action Comics do roku 2011 wydało 904 numery komiksu, nie licząc nienumerowanych wydań specjalnych. Na jesieni 2011 roku zrestartowano oryginalną numerację wydań, ale powrócono do niej w roku 2016 wraz z 957 wydaniem. 

W Polsce postać Supermana pojawiła się równo 34 lata temu wraz z zeszytami komiksów wydawanymi od 1 czerwca 1990 roku przez TM – Semic.