20 kwietnia Prezes Rady Ministrów, Mateusz morawiecki, podpisał rozporządzenie, które przywraca Ministerstwo Cyfryzacji, zlikwidowane w 2020 roku. Wcześniej ministrem cyfryzacji został Janusz Cieszyński.
Z dniem 1 maja na ministerialnej mapie ponownie pojawi się Ministerstwo Cyfryzacji. Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Wszyscy pracownicy, którzy do tej pory odpowiadali za informatyzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów włączeni zostaną do starego/ nowego ministerstwa. Na początku kwietnia ministrem cyfryzacji mianowano Janusza Cieszyńskiego, który wczesniej zajmował stanowisko sekretarza stanu ds. cyfryzacji w KPRM.
Historia Cyfryzacji Polskiej
Informatyzację jako dział administracji rządowej utworzono 1 lipca 2002 roku. Wtedy podporządkowano ją ministrowi nauki, a 1 kwietnia 2003 roku Ministerstwo zmieniło nazwę na Nauki i Informatyzacji. Od 31 października 2005 roku informatyzacja podlegała już jednak ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, aby sześć lat później komórki i pracowników obsługujących dział informatyzacji w MSWiA przenieść do nowo utworzonego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Samodzielnym bytem Ministerstwo Cyfryzacji stało się w grudniu 2015 roku. Ministrami cyfryzacji byli do tej pory Anna Streżyńska, Marek Zagórski (najdłużej urzędujący na tym stanowisku, 896 dni). Rolę ministra cyfryzacji do momentu powołania na to stanowisko Janusza Cieszyńskiego pełnił również, jednocześnie z pełnieniem funkcji Prezesa Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Cyfryzacji zostało zlikwidowane we wrześniu 2020 roku w trakcie rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. Jednym z największych obecnie projektów Ministerstwa jest projekt ustawy o mObywatelu, zrównujący tradycyjne dokumenty z ich odpowiednikami w formie cyfrowej, a także dostarczenie wszystkim przyszłym czwartoklasistom laptopów. Z otwartych niedawno ofert wynika, że najbliższy realizacji tego zamówienia rządowego jest częstochowski X-Kom.
{loadmoduleid 1123}
Zobacz więcej