Dokładnie 12 października 1988 roku, trzy lata od założenia nowej firmy, NeXT Steve’a Jobsa prezentuje swój pierwszy komputer.

Jobs odszedł z Apple w 1985 roku. Odchodził skonfliktowany z zarządem i ówczesnym prezesem Apple, Johnem Sculley’em, którego zresztą sam do firmy wprowadził.

Chcesz do końca życia sprzedawać wodę z cukrem, czy chcesz zmieniać świat?

Takimi słowami miał zachęcać Jobs Sculley’a, wtedy prezesa Pepsi Co., do objęcia funkcji prezesa Apple. Sculley w końcu propozycję przyjął, a dwa lata później, skonfliktowany już z Jobsem, odsunął go od wszelkiej władzy w stworzonej przez niego firmie.

Zatrudnienie Sculley’a było największym błędem mojego życia

Powtarzał już w zasadzie do końca swoich dni Jobs.

NeXT

Kilka miesięcy po opuszczeniu Apple Jobs zakłada NeXT wraz z kilkoma innymi pracownikami, którzy odeszli z firmy kierowanej przez Sculley’a. Wykłada na ten cel, z własnej kieszeni, 7 milionów dolarów. W 1986 roku znaczącym udziałowcem NeXT zostaje teksański biznesman Ross Perot, który w zamian za udziały wniósł do firmy kapitał wartości 20 milionów dolarów.

Komputer NeXT został przedstawiony 12 października 1988 roku. Ze względu na budowę komputer ten często był nazywany The Cube (sześcian) lub The Next Cube. Potoczna nazwa tak się przyjęła, że kolejny model, produkowany od 1990 roku, był już oficjalnie nazwany The NeXT Cube.

next-computer.jpg

Nowy komputer, nowej firmy Jobsa, zaprojektowany został przez tę samą firmę co Apple IIc oraz Mac II. Produkowany był w całkowicie zautomatyzowanej fabryce, a jego odbiorcami miały być głównie uniwersytety. NeXT Computer był wyjątkowy także z kilku innych względów. Zastosowano w nim magnetooptyczne napędy o pojemności 256MB, z czego aż 200MB zajmował sam system operacyjny. A był to os zaprojektowany w całości przez NeXT i siedmiu głównych programistów, których Jobs przyciągnął do siebie odchodząc z Apple. Zorientowany był głównie na pracę w środowisku graficznym z bardzo dobrze przygotowanym interfejsem opartym na architekturze obiektowej. Jakże inny od popualarnego w tamtym czasie, a właściwie niezdatnego do użytku, Windowsa 3.1. NeXTStep, początkowo instalowany był w wersji 0.9 beta. Sercem komputera był z kolei procesor Motorola 68030 taktowany zegarem 25MHz. Na pokładzie znajdowało się także 8MB pamięci operacyjnej z możliwością rozszerzenia do 16MB. W zestawie znajdował się także czarno – biały monitor MegaPixel o przekątnej siedemnastu cali.

NeXT Computer o pieć lat wyprzedza swój czas.

Tak zwykł mawiać Steve Jobs o swoim nowym “dziecku”. Faktycznie miał rację, ale w tym przypadku nie wychodziło mu to na dobre. NeXT Computer sprzedawał się źle. Użytkownicy skarżyli się na powolność systemu, głównie ze względu na zastosowanie wspomnianych napędów magnetooptycznych, które pracowały zauważalnie wolniej od tradycyjnych dysków twardych. Problemem okazała się także wymiana danych pomiędzy stacjami. Z pewnością o popularności komputerów NeXT decydowała także ich cena. Tanio nie było, pierwotnie komputer kosztował aż 6.5 tysiąca dolarów. NeXT na zawsze pozostanie jednak w pamięci wszelkich historyków. To właśnie na takim komputerze Tim Berners-Lee w 1991 roku stworzy pierwszy serwer www i umieści na nim pierwszą w historii stronę www. Na tym komputerze stworzy także pierwsze oprogramowanie do przeglądania tychże stron.

Jobs z NeXT stworzy jeszcze kolejne komputery – NeXTCube i NeXTCube turbo. W roku 1997 NeXT zostaje wchłonięte przez Apple. Na bazie NeXTStep powstaną takie systemy operacyjne jak MAC OS X i iOS, a środowisko zorientowane obiektowo, które połsużyło Timowi Berners-Lee do stworzenia usługi www służy wielu projektantom do dziś w kodowaniu aplikacji używanych na iPhone’ach i iPadach.

{loadmoduleid 1123}