Tego dnia w Stanach debiutuje Nintendo Entertainment System. Także tego dnia ludziom okazana została pierwsza w historii gra wideo.

18 października 1985 swoją premierę w Stanach ma NES, czyli Nintendo Entertainment System. Do Europy ta konsola 3. generacji trafia we wrześniu 86 (w Japonii premiera NES-a odbyła się już w 83 roku i miała zupełnie inny design oraz nazwę – Family Computer). Wraz z NES premierę ma 18 gier, w tym Super Mario Bros – najlepiej sprzedająca się gra na tę platformę, która rozeszła się w ponad 40 milionach egzemplarzy.

Porównanie wersji konsoli NES (od góry) japońskiej, europejskiej i amerykańskiej

NES, pierwotnie znana pod nazwą Famicom, to 8 bitowa konsola do gier wideo trzeciej generacji. Konsola posiadała 2 kB RAM, 2 kB video RAM plus dodatkowa pamięć na kartridżu, który był nośnikiem gier wideo dla NES. Szacuje się, że ogółem sprzedano blisko 62 miliony sztuk tej konsoli. Od roku 1993 w Chinach i w Rosji produkowane są klony tej konsoli, działające z grami na Famicoma. Najpopularniejszą w Polsce była konsola Pegasus. Wytwarzane są również kartridże z pirackimi grami, a nawet zhackowane lub zrobione od podstaw nowe gry. Następcą NES był SNES, czyli Super Nintendo Entertainment System lub Super Famicom.