8 kwietnia 1983 roku

8 kwietnia 1983 roku John Sculley obejmuje oficjalnie stery w Apple, jako CEO. Przekonał go do tego sam Jobs, dla którego ta decyzja okaże się fatalna w skutkach.

W 1983 roku Steve Jobs chciał objąć fotel CEO założonej przez siebie i Steve’a Wozniaka firmy. Mark Markkula, ówczesny prezes (główny inwestor powstającej w 1976 roku firmy Apple), namówił go jednak na inny krok, twierdząc, że Jobs nie jest jeszcze na to gotowy. Oczy Jobsa zwróciły się wtedy ku Sculley’owi, który zauroczył go sposobem prowadzenia koncernu Pepsi i ich współzawodnictwem z Coca Colą. Jobs miał go przekonać do przejścia do Apple słowami – Czy chcesz sprzedawać słodką wodę do końca życia, czy chcesz iść z nami i zmienić świat?

Pierwszy komputer NeXT i jego wpływ na powstanie www

Steve Jobs i John Sculley

Zatrudnienie Sculley’a okazało się dla Jobsa ostatecznie niezbyt korzystne i to on do końca swoich dni powtarzał zdanie – Zatrudnienie Sculley’a było największym błędem mojego życia. Skonfliktowani ze sobą Jobs i Sculley w 1985 roku skakali sobie do gardeł. Ostatecznie Sculley przekonał zarząd Apple, aby pozbawić Jobsa jakiejkolwiek władzy w firmie, co zmusiło go do jej opuszczenia. Steve Jobs wrócił do Apple, razem z przejęciem firmy NeXT, którą założył po odejściu z Apple w 1997 roku i prowadził ją aż do swojej śmierci w roku 2011.

{loadmoduleid 1123}