Zastrzec swój numer PESEL można od połowy listopada ubiegłego roku. Od 1 czerwca z kolei w związku z tym instytucje finansowe zobowiązane będą do sprawdzania statusu numeru PESEL przed dokonaniem określonych transakcji.
Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe będą sprawdzać, czy numer PESEL klienta nie znajduje się w bazie numerów zastrzeżonych, kiedy klient:
będzie chciał otworzyć konto
będzie chciał wziąć pożyczkę lub kredyt
mieć udostępnioną bankowość elektroniczną
będzie chciał wypłacić więcej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia
Zastrzeżenie numeru PESEL będzie uniemożliwiało wykonanie tych czynności. Jeżeli mimo zastrzeżenia w momencie wykonania tych czynności ktoś posłuży się nim w sposób nieautoryzowany wówczas właściciel zastrzeżonego numeru nie będzie musiał spłacać zadłużenia, które zostało zaciągnięte przez oszustów lub ponosic innych, związanych z tym konsekwencji.
Zastrzec swój numer PESEL można, najłatwiej, za pomocą aplikacji mObywatel. Proces ten w podobny sposób można również odwrócić, a aktualizacja bazy ma zająć jedynie kilka minut.
Podstawą prawną tych działań są ustawy prawo bankowe, o ewidencji ludności, o kredycie konsumenckim oraz o usługach płatniczych.
Zobacz więcej