Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Quake ma już 27 lat

Michał Miśko
Opublikowano

22 czerwca 1996 premierę miał Quake, a ja do dziś nienawidzę tej gry.

id Software, czyli specjaliści od strzelanek z perspektywy pierwszej osoby, po wielkich sukcesach Wolfensteina 3D i Dooma, na świat wydali Quake'a - kolejny hitowy tytuł FPS, który żyje do dziś. Swoją premierę Wstrząs miał dokładnie 22 czerwca 1996 roku. Za grę odpowiedzialni byli John Carmack, Michael Abrash i John Cash. Gra dodawała do, wprowadzonej już w Doom rozgrywki multiplayer, szereg innych opcji, które przyczyniły się znacząco do olbrzymiego sukcesu tego tytułu. To, co jeszcze zasługuje na wspomnienie to niesamowita ścieżka dźwiękowa Quake - skomponował ją Trent Reznor i jego Nine Inch Nails. Reznor użyczył także głosu głównemu bohaterowi gry, znanemu jako Ranger.

Premiera Wolfensteina 3D

Doom - 26 lat walki z piekielnymi bestiami

id Software

Firma, która na zawsze zmieniła przemysł gier powstała w 1991 roku. Założyli ją John Romero, Adrian i John Carmack oraz Tom Hall. Pierwszy sukces przyszedł wraz ze wspomnianym Wolfensteinem 3D. Gra ta była oparta na tytule z 1981 roku Castle Wolfenstein, autorstwa Muse Software. Była to prosta platformówka dostępna także na popularnego Commodore 64. Gigantyczny sukces Dooma, wydanego w 1993, roku sprawił jego szybki powrót na ekrany komputerów. Potem były jeszcze opisywany Quake oraz Rage. id Software zakupione zostało w 2009 roku przez amerykańskie ZenixMax Media.

Czytelnikom winny jestem jeszcze słowo wyjaśnienia - w leadzie tej notki napisałem bowiem, że Quake to gra, którą nienawidzę do dziś. Być może jest to twierdzenie trochę na wyrost, bo tak naprawdę grałem w tę grę mało, a to z jednej, podstawowej przyczyny. W momencie jej premiery mój ówczesny sprzęt - 486dx2/80 - był po prostu zbyt słaby na ogranie tego tytułu. Stąd wzięła się moja doń niechęć.

Quake do końca 1999 roku sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w 550 tysiącach kopii. Na całym świecie było to 1,1 miliona kopii gry. Co ciekawe, Quake nigdy nie miał bezpośredniego sequela, pomimo tego, że Quake 2 ukazał się już w grudniu 1997 roku i przedstawiał historię kontynuowaną później w Quake 4.

 technologia i rozrywka