Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1989: Premiera filmu Batman w reżyserii Tima Burtona

Michał Miśko
Opublikowano
1989: Premiera filmu Batman w reżyserii Tima Burtona
Michael Keaton w roli Batmana

23 czerwca 1989 roku do kin w Stanach Zjednoczonych wszedł Batman w reżyserii Tima Burtona.

23 czerwca w roku 1989 swoją premierę miał film Batman w reżyserii Tima Burtona i z Michaelem Keatonem oraz Jackiem Nicholsonem w rolach głównych. Obraz Burtona do dziś pozostaje jedną z najlepszych ekranizacji przygód komiksowych bohaterów. Do polskich kin film wszedł w grudniu.

Michael Keaton dziś uważany jest za jednego z najlepszych odtwórców tej roli w historii, ale w chwili ogłoszenia jego udziału w filmie Burtona do biura Warner Bros. wpłynęła petycja fanów komiksów pod którą podpisało się 50 tysięcy osób. Żądali oni, aby nie obsadzać w tej roli aktora, który do tej pory kojarzony był z rolami komediowymi.

Rolę Jokera zaproponowano także Robinowi Williamsowi, ponieważ Jack Nicholson wahał się co do decyzji. Kiedy jednak dowiedział się o swoim konkurencie rolę przyjął. Otrzymał za nią 6 milionów dolarów gaży, ale jego kontrakt przewidywał także udział w zyskach. Jako, że Batman okazał się wielkim kasowym sukcesem Nicholson wzbogacił się o ok. 60 milionów dolarów za rolę Jokera, co przez długie lata było rekordową kwotą dla jednego aktora. Obecnie Nicholson za rolę Jokera ze wspomnianą gażą zajmuje 12. miejsce na liście najlepiej opłacanych ról w historii kina.

W filmie, około 6 minuty, Michaelem Keaton w roli Batmana wypowiada słynną dziś kwestię I'm Batman. Była to inicjatywa własna aktora, ponieważ wg scenariusza powinien powiedzieć I am the night.

Film Burtona miał 35 milionowy budżet. Zarobił na całym świecie ponad 411 milionów dolarów (128. miejsce na liście najlepiej zarabiających filmów w historii). Produkcja zwróciła się już z nawiązką w trakcie weekendu otwarcia. W roku 1992 Keaton powrócił do roli człowieka nietoperza w obrazie Batman Returns. Za kamerą ponownie stanął Tim Burton.

Co ciekawe, Michael Keaton powróci do roli Bruce'a Wayne'a w filmie The Flash, który premierę będzie miał w przyszłym roku. W sieci pojawiło się już pierwsze zdjęcie z planu przedstawiające aktora w roli dziedzica Wayne's Enterprise.

 technologia i rozrywka