Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1612: Galileusz po raz pierwszy zaobserwował Neptuna

Michał Miśko
Opublikowano

23 września 1846 roku odkryto planetę Neptun.

23 września w roku 1846 niemiecki astronom Gottfried Galle z obserwatorium w Berlinie odkrył ósmą planetę w układzie słonecznym, Neptuna.

Neptun to najdalsza od Słońca planeta w Układzie Słonecznym. Nazywany gazowym olbrzymem jest czwarty pod względem średnicy i trzecia pod względem masy. Neptun jest ponad siedemnaście razy masywniejszy od Ziemi i trochę masywniejszy od swojego bliźniaka, Urana, który ma masę prawie piętnaście razy większą od masy Ziemi. Krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej niż dystans Ziemia-Słońce. 

Samo odkrycie Neptuna również jest sprawą nieco bardziej skomplikowaną. Już sam Galileusz, jak wskazują jego rysunki,  jako pierwszy obserwował Neptuna 28 grudnia 1612 roku i ponownie 27 stycznia 1613 roku, gdy znajdował się bardzo blisko Jowisza – w koniunkcji z nim – na nocnym niebie. Uczony włoski błednie jednak zinterpretował to co widzi jako za gwiazdę stałą, dlatego nie uważa się go za odkrywcę tej planety. Niemały udział w obserwacjach Neptuna i badania nad nimi mieli także John Couch Adam i Urbain Le Verrier.

 technologia i rozrywka