Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

27 lat temu premierę miał Duke Nukem 3D

Michał Miśko
Opublikowano
27 lat temu premierę miał Duke Nukem 3D
Duke Nukem 3D

29 stycznia 1996 roku na rynek gier wideo wszedł Duke Nukem 3D. 

Jako kontynuacja platformówki z 1991 roku (druga część ukazała się na rynku w roku 93), dokładnie 29 stycznia 1996 roku na rynku pojawia się Duke Nukem 3D. I to wtedy dopiero postać Duke'a przywdziała szaty sławy, bo o dwóch pierwszych grach słyszeli raczej nieliczni. Gra studia 3D Realms była hitem sprzedażowym, właściciela znalazło 3,5 miliona kopii przygód nuklearnego księcia.

Duke Nukem 3D zbierał także bardzo dobre noty w pismach o grach. Podobnie jak Wolfenstein, Duke pierwotnie został wydany na PC w wersji shareware. Pełna wersja gry wyszła w kwietniu tego samego roku i jako bonus zawierała dwie poprzednie gry Duke Nukem. Następnie, w ciągu kilku kolejnych lat, wyszły następne edycje, w tym Atomic Edition, wersja na Macintosha, Kill-A-Ton Collection, a w 2009 roku wersja na GOGu, która została usunięta w 2015 roku w związku z ugodą z Gearbox Software. Obecnie Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour kupić można na Steam w cenie 71,99 zł. To zupełnie nowy, piaty epizod, stworzony również przez oryginalnych twórców.

W 2011 roku, po piętnastu latach prac, wyszedła wyczekiwana przez fanów kontynuacja gry o tytule Duke Nukem Forever. Niesttey gra okazała się klapą, zbierając niemal same nagatywne oceny. 

 technologia i rozrywka