Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Premiera pierwszej generacji iMaca i kluczowa decyzja dotycząca Internet Explorer

Michał Miśko
Opublikowano
Premiera pierwszej generacji iMaca i kluczowa decyzja dotycząca Internet Explorer
Premiera pierwszej generacji iMaca i kluczowa decyzja dotycząca Internet Explorer

15 sierpnia 1998 roku swoją premierą miała pierwsza generacja komputerów iMac. Także w tym dniu w 1994 roku wysłano jednego z najważniejszych maili, jeśli chodzi o rynek przeglądarek internetowych.

15 sierpnia 1998 roku to data ważna w historii zarówno komputerów, jak i samej firmy Apple, która od kilka lat nie radziła sobie na rynku najlepiej. Po powrocie Steve'a Jobsa na fotel CEO Apple - tuż po tym jak Apple kupiło od niego NeXT - firma zrezygnowała z pracy nad budową sieci komputerowej i skoncentrowała się na konkretnym produkcie. Produkcie, który miał przynieść konkretne przychody i zyski, aby w efekcie ją uratować. Tym produktem miał być rewolucyjny komputer - iMac. iMac był rewolucyjny z kilku powodów. Po pierwsze zrywał ze standardami dotyczącymi wyglądu komputerów w tamtym czasie. Smutny beż zastąpiły kolory, iMac dostępny był w kilku wersjach kolorystycznych, a po drugie był komputerem pozbawionym portów rozszerzeń i stacji dyskietek. W tamtym czasie była to rewolucja na rynku. iMac pierwszej generacji miał swoją światową premierę właśnie 15 sierpnia i były oczywiście dostępne w kilku wersjach sprzętowych. iMac 3G był produkowany aż do 2003 roku i dał firmie ogromne przychody, a tym samym ocalił ją od bankructwa. Obecnie na półkach iStore możemy znaleźć 7. już generację iMac'ów.

Steve Jobs zaprezentował iMaca w maju 1998 roku na Apple Special Event

Internet Explorer powinien znaleźć się w Windowsie, pisze Slivka

Internet Explorer 1 w Windows 95

Także 15 sierpnia, w roku 1994, programista Microsoftu stojący na czele zespołu pracującego nad systemem operacyjnym Windows 95, Benjamin Slivka wysłał mail do swoich współpracowników z sugestią, aby w nowy system "wbudować" przeglądarkę internetową. Miała to być odpowiedź na rynkowy bum na Internet, który Microsoft przespał. Przeglądarka owa otrzymała nazwę Internet Explorer i była w przyszłości powodem wielu prawnych batalii Microsoftu z rządem USA. Chodziło o monopolistyczne praktyki, które niejako wymuszały używanie IE wewnątrz systemu operacyjnego Windows.

 

 technologia i rozrywka