Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1997: IBM unowocześnia swój superkomputer

Michał Miśko
Opublikowano
1997: IBM unowocześnia swój superkomputer
IBM unowocześnia swój superkomputer 2.09.1997

Historia rozgrywek szachowych arcymistrza Kasparova z superkomputerem IBM Deep Blue to zwycięstwo Rosjanina w meczu w 1996 roku i zwycięstwo maszyny w roku 97. Zaledwie kilka miesięcy po drugim meczu IBM ogłosił, 2 września 1997 roku, że jeszcze bardziej unowocześnił swój superkomputer.

Pierwszy mecz Garri Kasparova (tytuł arcymistrza szachowego zdobył w 1980 roku) z superkomputerem specjalnie stworzonym do tego celu odbył się w 1996 roku w Filadelfii. Mecz ten zwyciężył Kasparov, stosunkiem 4-2, choć pierwszą partię wygrał Deep Blue. Rewanż odbył się w Nowym Yorku, w maju 1997 roku. Była to pierwsza porażka aktualnego szachowego mistrza świata z komputerem na zasadach turniejowych. Po pierwszej partii zwycięskiej dla Kasparova, drugą wygrał Deep Blue. W kolejnych trzech partiach doszło do remisu za obustronną zgodą. Partię numer sześć wygrał komputer. Dopiero piętnaście lat później inżynierowie IBM przyznali, że jeden ruch wykonany przez ich maszynę mógł być spowodowany bugiem (błędem) w oprogramowaniu. Ruch ten był tak skomplikowany, że mógł wprowadzić Kasparova w błąd, wskutek czego ten przegrał. Rewelacje te pochodzą z książki Nate'a Silvera "The signal and the noise".

Kilka miesięcy po tym spotkaniu, 2 września 1997 roku IBM zaprezentował jeszcze mocniejszą maszynę. RS/6000 SP miał być superkomputerem o 58 procent szybszym od poprzednika. Zawdzięczał to zastosowaniu nowego mikroprocesora oraz zmianom w oprogramowaniu.

 technologia i rozrywka