Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1980: Amerykański debiut Pac-Mana

Michał Miśko
Opublikowano
1980: Amerykański debiut Pac-Mana
W 1980 roku wydano grę Pac-Man 10.10.1980

10 października 1980 na maszyny arcade w Stanach Zjednoczonych debiutuje mały, żółty pochłaniacz kropek - Pac-Man.

Chociaż Puck-Man (bo tak nazywała się gra na rynek japoński) zadebiutował tam 22 maja 1980 roku to dopiero jej debiut w Stanach Zjednoczonych przyniósł jej ogromny i globalny sukces. Pack - Man był grą, która jako pierwsza przedarła się do mainstreamu rozrywkowego szeroko pojętego i pierwszą gra wideo, która odniosła tak spektakularny sukces. Do dziś nie ma osoby, która choć odrobinę kojarzy branże gier wideo, która nie znała lub kiedykolwiek nie widziała gry z popularnym, żółtym bohaterem. Pac - Man został wydany w przeróżnych wersjach (ponad 30 oficjalnych spin offów) na chyba wszystkie możliwe automaty, konsole i komputery.

Co ciekawe, gra została wydana w USA pod nazwą Pac - Man, ponieważ pierwotny tytuł, Puck-Man, zbytnio kojarzył się z angielskim słowem fuck. Do dziś na całym świecie gra znana jest jako Pack-Man.

W grze Pac-Man sterując żółtą, okrągłą postacią w labiryncie należy doprowadzić do zjedzenia wszystkich kropek znajdujących się na ekranie. Głównemu bohaterowi przeszkadzają w tym losowo poruszające się duszki. Rekord świata, który jest nie do pobicia, gdyż stanowi maksymalną liczbę osiągalnych punktów, ustanowił 3 lipca 1999 Billy Mitchell. Wynosi on 3 333 360 punktów (wszystkie 255 plansz plus maksymalna punktacja na planszy 256). Dokonał tego w ciągu 6 godzin. Podczas bicia rekordu Pac-Man zjadł wszystkie kulki, specjalne kulki, wszystkie przestraszone duszki i premie w postaci owoców. Nie stracił przy tym ani jednego życia (dodatkowe życia potrzebne są na split screenie).

 

 technologia i rozrywka