Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1980: Microsoft podpisuje umowę z IBM

Michał Miśko
Opublikowano
1980: Microsoft podpisuje umowę z IBM
Microsoft podpisuje umowę z IBM 6.11.1980

6 listopada 1980 roku Microsoft podpisał umowę, która - dosłownie - zmieniła świat IT.

Tego dnia w roku 1980 Microsoft podpisał umowę z IBM na stworzenie systemu operacyjnego dla nowego komputera IBM PC. Bill Gates i Paul Allen stworzyli Microsoft Disk Operating System, szerzej znany jako MS-DOS na bazie programu zakupionego od jednej firm z Seattle. 

Zobacz: Bill Gates spotyka się z IBM

Bill Gates i Steve Ballmer spotkali się z przedstawicielami IBM w Boca Raton na Florydzie latem 1980 roku. Tematem spotkania było licencjonowanie systemu operacyjnego dla, będącego wciąż w fazie projektowania, komputera IBM PC. Nie mając nawet linijki kody systemu operacyjnego Gates przekonuje IBM, aby Ci wykupili od niewielkiego wtedy w dalszym ciągu Microsoftu licencję na DOS, czyli Disk Operation System, który ostatecznie trafi do IBM PC jako PC-DOS. Wcześniej jednak Microsoft wykupi prawa do QDOS/86-DOS od Seattle Computing Products i po niewielkich zmianach udzieli go IBM. Brak wyłączności na to oprogramowanie w tamtym czasie nie wydawał się włodarzom IBM szczególnie ważny, a Microsoftowi pozwolił na licencjonowanie tego samego oprogramowania wszystkim innym producentom klonów komputera PC (jako Ms-DOS). Ostatecznie doprowadziło to do zalewu rynku komputerowego maszynami typu PC działającymi pod kontrolą DOS-a, Billa Gatesa uczyniło najbogatszym człowiekiem świata, a IBM doprowadziło na skraj bankructwa.

Zobacz: Microsoft kupuje prawa do QDOS

Scena portretująca spotkanie Gatesa i Ballmera z przedstawicielami IBM. Fragment filmu Piraci z Doliny Krzemowej

Na zdjęciu logo Microsoft używane przez firmę w tamtym czasie. To druga wersja logotypu Ms, która obowiązywała do 1987 roku.

 technologia i rozrywka