Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Klasyczny Xbox skończył właśnie 22 lata

Michał Miśko
Opublikowano
Klasyczny Xbox skończył właśnie 22 lata
Premiera klasycznego XBoxa miała miejsce w 2001 roku 15.11.2001

Tego dnia zadebiutował XBox. Był 15 listopada 2001 roku.

15 listopada 2001 roku Microsoft zaprezentował XBoxa w USA i tym samym wszedł w szranki z Sony i ich PS2. Microsoft rozpoczął wojnę z Sony (i Nintendo) dopiero przy szóstej generacji konsol. Musiał więc potencjalnego klienta czymś zaskoczyć. Dlatego właśnie klasyczny X dostał dwa razy mocniejszy układ od swojego konkurenta. Już w tamtym czasie XBox był w stanie wyświetlać (nieliczne, co prawda) gry w rozdzielczości 1080p (w wersji NTSC). Duża i potwornie ciężka konsola (waga prawie 4 kg) Microsoftu była w stanie wyświetlać 40 milionów poligonów, przy jedynie dwóch do czterech milionów PS2. Wszystko to nie przełożyło się jednak na rynkowy sukces, być może z uwagi na brak znaczącej biblioteki gier. W momencie premiery Xa i pojawieniem się go w sklepach biblioteka gier na PS2 liczyła już około 300 tytułów. Decydenci z Redmond mogli liczyć w tym czasie jedynie na Bungie i wyłączność na serię Halo. Szacuje się, że do 2006 sprzedano 24 miliony sztuk klasycznego XBoxa, który pierwotnie nazwany był DirectX Box. Najlepiej sprzedającym się tytułem na XBox było Halo 2, które rozeszło się w liczbie 8 milionów egzemplarzy. XBox był także pierwszą konsolą w której zastosowano dysk twardy do zapisów stanów gier. Na innych rynkach XBox debiutował w roku 2002. Produkowany był do roku 2009 (W Ameryce Północnej).

Prezentacja XBoxa miała miejsce 1 czerwca 2001 roku. Udział w niej wziął, oprócz Billa Gatesa, The Rock, czyli Dwayne Johnson.

Pierwsza konsola Microsoftu pamiętana jest z jeszcze jednego powodu. Są nim grube i niezbyt poręczne pady, nazywane Duke, które były przedmiotem wielu żartów. Microsoft przeprojektował je w nieco późniejszym czasie na przypominające te, jakie znamy z konsol z X w nazwie obecnie, a które uważane są najlepsze obecnie dostępne na rynku.

W 2005 roku, na antenie MTV, zapowiedziany został następca Classica - XBox 360. 

 

 technologia i rozrywka