Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

53 lata temu wydano patent na mysz komputerową

Michał Miśko
Opublikowano

US patent 3,541,541. Pod tym enigmatycznym zapisem kryje się oficjalna data narodzin sprzętu bez którego nie wyobrażamy sobie obecnie obsługi komputera.

Oficjalnie mysz komputerowa jest starsza, niż pewnie wielu z was się wydaje. Jej twórca, Douglas Engelbart, swój patent na X-Y Identyfikator pozycji dla systemów wyświetlania, jak wtedy oficjalnie nazywał skonstruowane przez siebie urządzenie, otrzymał 17 listopada 1970 roku. Oficjalnie więc myszka komputerowa ma więc 50 lat. Pierwszy prototyp jest o sześć lat starszy, powstał już w roku 1964, a pierwsza publiczna prezentacja myszy odbyła się w roku 68. Swoją nazwę sprzęt ten zawdzięcza przewodowi, który wychodził z jej obudowy. Całość przypominała Engelbertowi mysz i tak też zaczął ją nazywać.

Xerox_Star_8010.jpg
Xerox Star 8010

Początkowo mysz nie znalazła zastosowania komercyjnego. Dopiero w roku 1981 zastosowaną ją do Xerox 8010 Star Information System, stacji roboczej, którą pierwotnie zaprojektowano do pracy w sieci Ethernet w połączeniu z innymi stacjami roboczymi. To także pierwszy komercyjnie produkowany komputer w którym zastosowano graficzny interfejs użytkownika. Te pomysły z kolei zaczerpnięto z wydanego w roku 1973 komputera Xerox Alto, którego jednak nigdy nie wprowadzono do szerokiej sprzedaży.

W komputerach osobistych mysz pojawia się po raz pierwszy w roku 1983 za sprawą Apple i ich komputera Lisa. Wszechobecność występowania tego urządzenia zawdzięczamy z kolei innemu komputerowi, który wyszedł spod logo Apple, Macintoshowi w 1984. Wtedy mysz wypłynęła na szerokie wody.

800px-Douglas_Engelbart_in_2008.jpg
Douglas Engelbart w roku 2008

Douglas Engelbart urodził się 1925 roku. Oprócz wynalezienia myszy znany jest także z wynalezienia hiperlinków, czyli zamieszczonego w dokumencie elektronicznym (tekstowym, graficznym, wideo, animacji, PDF, HTML) odwołanie do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie. Był także laureatem wielu nagród i odznaczeń technologicznych, takich jak np. National Medal of Technology w roku 2000 czy Nagrody Touringa w roku 1997. Engelbart zmarł w Stanach Zjednoczonych w roku 2013. Miał 88 lat.

 

 technologia i rozrywka