Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

38 lat temu premierę miał Windows 1.0

Michał Miśko
Opublikowano

38 lat temu Microsoft wydaje światu pierwszą wersję Windows.

20 listopada w roku 1985, dwa lata po ogłoszeniu, pierwsza wersja Windowsa (1.0) wreszcie ujrzała światło dzienne. Pierwotnie zapowiadana na kwiecień 1984 premiera opóźniła się więc o ponad półtora roku, co spowodowało także pojawienie się plotek, że produkt Microsoftu to vaporware, czyli oprogramowanie, które zostało fałszywie zapowiedziane, aby zbadać reakcję rynku na taką informację. Ostatecznie Windows 1.0 pojawiając się na rynku rozczarował niemal wszystkich. Oprogramowanie to było zbyt wolne, aby nadawać się do użytku i, jak pisałem przy okazji kartki z okazji zapowiedzi Windowsa 1, ten był w zasadzie nieużywalny aż do wersji 3.

Broszura Windows wydana w styczniu 1986 roku

Windows 1 nie był kompletnym systemem operacyjnym. Był graficznym interfejsem użytkownika nałożonym na system operacyjny MS-DOS. W dodatku nie posiadał wielu funkcjonalności, dlatego też dla klientów korporacyjnych był w zasadzie zabawką, a nie poważnym narzędziem biznesowym. Ciekawostką jest także fakt, że pierwsza wersja Windows rozeszła się w bardzo niedużym nakładzie. To, co zwykło się nazywać Windowsem 1.0, tak naprawdę było wersją 1.01, która zastąpiła 1.0 z uwagi na jej problemy z obsługą kart graficznych CGA. Należy też dodać, że pierwotną nazwą Windowsa było Interface Manager. Microsoft zmienił zdanie co do nazwy po namowach szefa marketingu, Rowlanda Hansona, który namówił szefostwo do zmiany nazwy na Windows z uwagi na lepsze marketingowo brzmienie (ku sprzeciwie wszystkich programistów).

Ograniczenia funkcjonalności w pierwszych wersjach "systemu" Windows poniekąd spowodowane były kwestiami praw autorskich do jakich stosować musiał się Microsoft w związku z tajnym porozumieniem, jakie zawiązali w 1985 roku z Apple. Na podstawie tegoż firma Gatesa mogła używać pewnych funkcjonalności zaczerpniętych z systemu Macintosha. Działania Microsoftu i daleko idące "inspiracje" systemem Apple doprowadzają jednak do pozwu w roku 1988, a cała sprawa trwa aż do roku 1993 i kończy się na korzyść firmy Gatesa. Kolejną z inspiracji Windows był program Visi On produkcji Visi Corp.

 

 technologia i rozrywka