Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1983: Famicom debiutuje w Japonii

Michał Miśko
Opublikowano
1983: Famicom debiutuje w Japonii
Famicom debiutuje w Japonii

15 lipca 1983 roku na rynku japońskim debiutuje Nintendo Family Computer, potocznie zwane Famicomem.

Famicom, czyli Family Computer - 8 bitowa konsola do gier firmy Nintendo. Jego zmodyfikowana wersja, z dodanym zabezpieczeniem przeciw kopiowaniu i kilkoma innymi zmianami, dwa lata później pojawi się na rynku amerykańskim jako NES (Nintendo Entertainment System). To jedna z najpopularniejszych na świecie konsol domowych, która wywindowała Nintendo na jednego z liderów rynku.

Famicoma zaprojektował Masayuki Uemura, a pierwsze egzemplarze wydane na rynek miały sporo błędów w oprogramowaniu, które z czasem zostały naprawione. Sukces Famicoma sprawił, że w 1993 roku wydano ją ponownie. Modyfikacji w nowej wersji uległo wyjście sygnałowe. Łącznie sprzedano prawie 62 miliony egzemplarzy tej konsoli, a najbardziej dochodowym tytułem była gra Super Mario Bros. Następcą Famicoma został wydany w pod koniec 1990 SNES, czyli Super Famicom.

Na zdjęciu Famicom i wydany dwa lata później w USA NES
Famicom i wydany dwa lata później w USA NES

W Polsce Famicom nie zdobył popularności. Na rodzimym rynku królował jego klon o nazwie Pegasus - sprowadzony do Polski z Tajwanu przez Dariusza Wojdyga i Marka Jutkiewicza poprzez założoną przez nich firmę BobMark International. Nie inaczej było z kartridżami do Pegasusa - te były głównie pirackimi kopiami światowych hitów pochodzących z Rosji lub Chin.

 

 technologia i rozrywka