Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1970: Ważne spotkanie Ralpha Baera

Michał Miśko
Opublikowano
1970: Ważne spotkanie Ralpha Baera
Ralph Baer

17 lipca 1970 roku Ralph Baer, nazywany ojcem gier komputerowych, odbył bardzo ważne spotkanie w Indianie.

Ralph Baer wybrał się do Fort Wayne w Indianie na spotkanie z przedstawicielami firmy Magnavox, aby zaprezentować im swój wynalazek, który roboczo nazwał Brown Box. Wcześniej bezskutecznie próbował przekonać do niego innych producentów telewizorów, takich jak np. RCA, GE, Zenith czy Sylvania. Do porozumienia ostatecznie doszedł z Magnavox, a cały projekt pod nazwą Magnavox Odyssey ukaże się na rynku we wrześniu 1972 roku i będzie to pierwsza, komercyjnie wydana konsola do gier wideo na rynku.

Magnavox Odyssey
Magnavox Odyssey

Pomysł na konsolę przyszedł do głowy Baera już 1966 roku. W ciągu następnych trzech lat, wespół z Billem Harrisonem i Billem Ruschem stworzyli aż siedem prototypów. Ostatnim był właśnie Brown Box, który ostatecznie stanie się Magnavox Odyssey i zostanie sprzedany w nakładzie 350 tysięcy egzemplarzy. Produkcja konsoli zostanie wstrzymana w 1975 roku, a zastąpi ją Magnavox Odyssey 2 (1978). Odyssey w momencie premiery kosztowała 99 dolarów. Ralph Baer za swoje zasługi w dziedzinie technologii został w 2006 roku odznaczony z rąk prezydenta George'a W. Busha Narodowym Medalem Technologii. W 2010 roku włączono go do Narodowej Galerii Sław Wynalazców.

Magnavox w 1972 roku wszedł nawet w spór prawny z Atari z powodu inspirowanego Odyssey automatu Pong. Ostatecznie Atari zapłaciło wskutek ugody 1,5 miliona dolarów opłaty licencyjnej oraz oddało dostęp do swoich technologii w przedziale czasowym od czerwca 1976 do czerwca 1977 roku.

Na filmie Ralph Baer i Bill Harrison testujący Brown Box w 1969 roku. Ralph Baer zmarł 6 grudnia 2014 roku w wieku 92 lat.

 

 technologia i rozrywka