Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

42 lata temu Bill Gates spotkał się z przedstawicielami IBM

Michał Miśko
Opublikowano
42 lata temu Bill Gates spotkał się z przedstawicielami IBM
Bill Gates

22 lipca 1980 25-letni wtedy Bill Gates, wspólnie ze Steve'em Ballmerem, spotyka się z przedstawicielami IBM. Blef w żywe oczy przedstawicieli największej technologicznej firmy świata uczyni go wkrótce najbogatszym człowiekiem na Ziemi.

Bill Gates i Steve Ballmer spotkali się z przedstawicielami IBM w Boca Raton na Florydzie 22 lipca 1980 roku. Tematem spotkania było licencjonowanie systemu operacyjnego dla, będącego wtedy wciąż w fazie projektowania, komputera IBM PC. Nie mając nawet linijki kody systemu operacyjnego Gates przekonuje IBM, aby wykupili od niewielkiego wtedy Microsoftu, licencję na DOS, czyli Disk Operation System, który ostatecznie trafi do IBM PC jako PC-DOS. Wcześniej jednak Microsoft wykupi prawa do QDOS/86-DOS od Seattle Computing Products i po niewielkich zmianach udzieli go IBM-owi. Brak wyłączności na to oprogramowanie w tamtym czasie nie wydawał się włodarzom IBM szczególnie ważny, a Microsoftowi pozwolił na licencjonowanie tego samego oprogramowania wszystkim innym producentom klonów komputera PC (jako Ms-DOS). Ostatecznie doprowadziło to do zalewu rynku komputerowego maszynami typu PC działającymi pod kontrolą DOS-a, Billa Gatesa uczyniło najbogatszym człowiekiem świata, natomiast IBM doprowadziło na skraj bankructwa. Przy okazji wycieło tez z rynku Commodore'a.

Wiele osób wskazuje, że współpraca IBM z młodym i niewiele znaczącym wtedy Gatesem to efekt udziału w całym procederze jego wpływowych rodziców. Poniżej fragment filmu Piraci z Doliny Krzemowej, który przedstawia spotkanie Gatesa i Ballmera w siedzibie IBM.

 

Komputer IBM PC zadebiutował w sierpniu 1981 roku.

 technologia i rozrywka