Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pierwsze oskarżenie o przestępstwa komputerowe

Michał Miśko
Opublikowano
Pierwsze oskarżenie o przestępstwa komputerowe
Pierwsze oskarżenie o przestępstwa komputerowe

26 lipca 1989 Robert Morris używający pseudonimu Tappan zostaje pierwszym oskarżonym o przestępstwa komputerowe.

Morris Warm to nazwa krótkiego kodu, który w listopadzie 1988 roku do sieci Arpanet wrzucił niejaki Robert Morris. Pisałem o tym w kartce z kalendarza z 2 listopada. Chęć policzenia komputerów w ówczesnej sieci zakończyła się zablokowaniem około 6 tysięcy maszyn, a sam Morris, używający sieciowego pseudonimu Tappan, trafił na ławę oskarżonych. Oprócz tego, że zasłynął jako twórca jednego z pierwszych komputerowych wirusów, to przeszedł także do historii jako pierwszy oskarżony o przestępstwa komputerowe. W Stanach Zjednoczonych już w roku 1989 w prawodawstwie istniał właśnie taki zapis. 24 letni wtedy Morris został skazany na karę 3 lat w zawieszeniu, 400 godzin prac społecznych i grzywnę w wysokości 10050 dolarów.

W roku 1995, wspólnie z Paulem Grahamem, Morris zakłada Viaweb, firmę tworzącą oprogramowanie do tworzenia sklepów internetowych. Trzy lata później wspólnicy sprzedają ją Yahoo! za cenę 49 milionów dolarów. Obecnie Morris jest pracownikiem naukowym na MiT.

 

 technologia i rozrywka