Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1981: Microsoft kupuje pełne prawa do QDOS

Michał Miśko
Opublikowano
1981: Microsoft kupuje pełne prawa do QDOS
Logo Microsoft używane w 1981 roku (1980-1982)

27 lipca 1981 roku Microsoft kupuje pełne prawa do systemu operacyjnego 86-DOS, szerzej znanego jako QDOS, od firmy Seattle Computer Products.

Kilka dni temu w kartce z kalendarza pisaliśmy o spotkaniu Billa Gatesa i Steve'a Balmera z przedstawicielami IBM na którym nikomu nieznana firma "wcisnęła" gigantowi rynku komputerowego nieistniejący system operacyjny do ich przyszłego komputera na zasadzie licencji. Gates w późniejszym czasie zakupił licencję na system operacyjny o nazwie QDOS (86-DOS, Quick and Dirty Operating System) od firmy Seattle Computer Products za 25 tysięcy dolarów, aby sportować* go na powstający komputer IBM PC z procesorem Intel 8088. Zaledwie na dwa tygodnie przed wejściem IBM PC na rynek Microsoft płaci 50 tysięcy dolarów wspomnianej firmie z Seattle za wyłączne prawa do kodu systemu QDOS, który zostaje przemianowany na Ms-DOS i wylicencjonowany IBM. Seattle Computer Products niedługo po tym pozwie Microsoft o oszustwo, ponieważ firma Gatesa nigdy nie przyznała w rozmowach z SCP, że ich system zostanie wykorzystany w umowie z IBM. Ostatecznie doszło do ugody w wyniku której Seattle Computer otrzymał milion dolarów zadośćuczynienia, co było ułamkiem rocznego przychodu jaki otrzymywał Microsoft z umowy z IBM.

Tego samego dnia w roku 1993 Microsoft wydaje Windows 3.1 NT - zaawansowany 32-bitowy system operacyjny napisany od zera.

 technologia i rozrywka